//Play Off Β΄ Εθνικής: Ήττα για τους άνδρες της ΕΑΛ

Play Off Β΄ Εθνικής: Ήττα για τους άνδρες της ΕΑΛ

Ηττήθηκε η ανδρική ομάδα της ΕΑΛ στον πρώτο αγώνα για τα play off το Σάββατο το απόγευμα. Σε ένα εντυπωσιακό αγώνα οι παίκτες της ομάδας μας δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα και με αρκετά λάθη έχασαν το παιχνίδι με 2-3 σετ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες μέχρι το 7-7 συμβάδιζαν στο σκορ, όμως η ΕΑΛ με ένα σερί ανέβασε τη διαφορά στους πέντε πόντους και προηγούνταν με 14-9 και 19-13. Εκεί όμως με λάθος επιλογές και τρία λάθος σφυρίγματα των διαιτητών το σκορ έγινε 19-18 για να καταλήξουμε στο τελικό 21-25 και 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ μικρό προβάδισμα είχαν οι φιλοξενούμενοι μέχρι το 16-17, η ΕΑΛ όμως πέρασε μπροστά με 23-21. Εκεί όμως και πάλι τα λάθη στέρησαν την κατάκτηση του σετ με σκορ 24-26.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν για να γυρίσουν το παιχνίδι και από την αρχή να παίρνουν μια διαφορά που σταδιακά αυξανόταν για να καταφέρουν να κάνουν το 1-2 σετ με σκορ 25-21.

Στο ίδιο μοτίβο κυμάνθηκε και το τέταρτο σετ κι έτσι η ΕΑΛ ισοφάρισε σε 2-2 σετ με σκορ 25-22.

Στο πέμπτο και καθοριστικό σετ όμως η κακή υποδοχή πρόδωσε τους γηπεδούχους κι έτσι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-6. Η διαφορά του σκορ ήταν πλέον δύσκολο να καλυφθεί παρά τις προσπάθειες των παικτών της ΕΑΛ, με συνέπεια να φτάσουμε στο τελικό 8-15 και 2-3 σετ.

Αρκετά και τα λάθη των διαιτητών (που δε δικαιολογούνται για το επίπεδό τους), ορισμένα σε καίρια σημεία, που επηρέασαν και αποσυντόνισαν τους γηπεδούχους.

Τα σετ: 21-25 (30΄), 24-26 (32΄), 25-21(32΄), 25-22 (32΄), 8-15 (22΄).

Ε.Α.Λ.: Μωυσιάδης Α, Μπλατσιώτης Π, Κουτσομάρκος Κ, Ναλετάκης Χ, Ζιούρκας Μ, Ματούλας Α, Γαλάνης Ε (L), Μαντάρας Κ, Μαγκούτης Γ, Τσέτσιλας Κ, Μπαζιάνας Σ, Σιώμος Ε, Δαλάκας Ε, Καλύβας Α (L).

Α.Ε.Λ: Μωυσιάδης Β, Βουτυρίτσας Χ, Τριανταφύλλου Α (L), Γρούσπας Π (L), Δορδοκίδης Θ, Νικητάκης Ν, Κοσμάς Α, Βασιλάκος Χ, Φλώρος Π, Τσιώλης Ι, Καλαθάς Ν, Αρχοντής Α, Ανξόπουλος Σ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κατσιούλης Χ, Θεμελής Μ, Καραβάκα Ε.