//Α΄2 Ανδρών: Γλυκιά ήττα στην Κομοτηνή και παραμονή για αλλη μία χρονιά στην Α΄2

Α΄2 Ανδρών: Γλυκιά ήττα στην Κομοτηνή και παραμονή για αλλη μία χρονιά στην Α΄2

Με ήττα από την Κομοτηνή ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους για το πρωτάθλημα της Α΄2 Εθνικής κατηγορίας οι άνδρες της ΕΑΛ το Σάββατο 29 Απριλίου.

Μια ήττα γλυκιά, αφού η ομάδα της ΕΑΛ χρειαζόταν τουλάχιστον ένα βαθμό για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία, χωρίς να περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα ΑΣΑ Έβρος – ΑΟ Πανόραμα που διεξαγόταν την ίδια ώρα στο Σουφλί.

Οι Λαρισαίοι παίκτες παρά την κούραση του ταξιδιού, μπήκαν από την αρχή του παιχνιδιού δυνατά διεκδικώντας αρχικά τα δύο σετ αλλά και τη νίκη. Οι γηπεδούχοι όμως παρόλο που ήταν βαθμολογικά αδιάφοροι δε χαρίστηκαν και προηγήθηκαν με 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη στην υποδοχή της ομάδας της Κομοτηνής και αποκτώντας μικρό προβάδισμα το διατήρησαν μέχρι το τέλος του σετ και ισοφάρισαν σχετικά εύκολα σε 1-1.

Με τον ενθουσιασμό από την κατάκτηση του δευτέρου σετ και το πιεστικό σέρβις οι παίκτες του Λάμπρου Πράπα, συνέχισαν την καλή απόδοση τους επικρατώντας και στο τρίτο με 22-25 και βρίσκοντας τους στο μέσον του γηπέδου μαζί με όλο τον πάγκο, αγκαλιασμένους να πανηγυρίζουν την παραμονή στην κατηγορία.

Στο επόμενο σετ παρά το καλό ξεκίνημα, έκανε την εμφάνιση της η κούραση από την υπερπροσπάθεια, συν ότι η ομάδα της Κομοτηνής ανέβασε την απόδοση της αφού δεν ήθελε να κλείσει τη σεζόν με ήττα στην έδρα της. Έτσι επικράτησε με 25-21 και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ οι γηπεδούχοι απέσπασαν από νωρίς διαφορά που ήταν δύσκολο να καλυφθεί από τους παίκτες της ΕΑΛ παρά την προσπάθεια τους και φυσιολογικά επικράτησε με 15-9 και 3-2 σετ.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι είχε ακόμη μία ιδιαιτερότητα, καθώς ήταν το τελευταίο για τον εμβληματικό αρχηγό της ομάδας, Τάσο Μωυσιάδη, που μετά από 32 χρόνια προσφοράς στο σύλλογο, ξεκινώντας από τις ακαδημίες και προσφέροντας τα μέγιστα, αποφάσισε να σταματήσει την αγωνιστική του δραστηριότητα με μια μεγάλη επιτυχία.

Πολύ καλή η διαιτησία χωρίς λάθη,  του κυρίου Παπαχρήστου και της κυρίας Σκαρλατούδη.

Τα σετ: 25-21 (22΄), 17-25 (25΄), 22-25 (24΄), 25-21 (22΄), 15-9 (15΄).

Ε.Α. Λάρισας: (Πράπας Λ.) Μωυσιάδης Α, Γερομίχαλος Α, Πανταζόπουλος Κ, Τσακάκης Π, Μαντάρας Κ, Μαγκούτης Γ, Παπαθανασίου Α, Μπαζιάνας Σ, Κωνσταντινίδης Κ, Δεληγιάννης Α, Πράπας Χ, Πηλίτσης Π (λ).

Αξίζει να αναφερθεί η άψογη φιλοξενία από τους ανθρώπους της ομάδας της Κομοτηνής τους οποίους ευχαριστούμε θερμά.