//Α΄2 Ανδρών: Ήττα στις λεπτομέρειες από τη ΧΑΝΘ, το Σάββατο με το Σουφλί

Α΄2 Ανδρών: Ήττα στις λεπτομέρειες από τη ΧΑΝΘ, το Σάββατο με το Σουφλί

Στα σημεία έχασαν βαθμό ή βαθμούς οι άνδρες της ΕΑΛ, στον αγώνα του περασμένου Σαββάτου στη Θεσσαλονίκη με τη ΧΑΝΘ, αφού ηττήθηκαν με 3-1 σετ, σε ένα ματς διαφήμιση.

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, κοίταξαν στα μάτια και αντιμετώπισαν στα ίσα του δεύτερους στο βαθμολογικό πίνακα γηπεδούχους κάνοντας το παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι.

Στα δύο πρώτα σετ οι παίκτες της Λάρισας δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων και παρά τα λάθη και τις αμυντικές δυσλειτουργίες τα κυνήγησαν, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι καλό κι έτσι οι παίκτες της ΧΑΝΘ επικράτησαν με 25-21 και στα δύο σετ.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά με καλή ψυχολογία (παρά το 2-0) και πήραν από νωρίς προβάδισμα μη αφήνοντας περιθώρια στην ομάδα της ΧΑΝΘ να αντιδράσει και κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με 16-25.

Στο τέταρτο σετ οι Θεσσαλονικείς απέσπασαν μια διαφορά τεσσάρων πόντων στο 15-11. Από εκεί και μετά οι παίκτες της ΕΑΛ άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά και από το 20-17 βρέθηκαν να προηγούνται με 20-21.Στο σημείο αυτό έγινε μεγάλη μάχη με τις δύο ομάδες να κερδίζουν εναλλάξ τους πόντους διεκδικώντας οι μεν γηπεδούχοι τη νίκη οι δε φιλοξενούμενοι την ισοφάριση. Η ΧΑΝΘ ξαναπέρασε μπροστά με ένα πόντο μέχρι το 26-25.

Οι Λαρισαίοι συνέχισαν την προσπάθεια τους και πήραν κεφάλι με 26-27 αλλά δε μπόρεσαν να τελειώσει το σετ καθώς η επίθεση κατέληξε άουτ. Η μάχη συνεχίστηκε μέχρι το τελικό 29-27, όπου με μπλοκ των γηπεδούχων έληξε ο αγώνας βρίσκοντας τους να πανηγυρίζουν έντονα.

Η ομάδα της ΕΑΛ βρίσκεται ακόμη στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού και έχει μπροστά της τρεις αγώνες για να εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία. Κάθε παιχνίδι από εδώ και στο εξής είναι τελικός, αρχής γενομένης από αυτό του Σαββάτου 1 Απριλίου στο κλειστό της Νεάπολης, όπου θα αντιμετωπίσει τον Έβρο Σουφλίου στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι χρειάζονται οπωσδήποτε τη νίκη το Σάββατο, όπως και στην επόμενη προτελευταία αγωνιστική, την Κυριακή 9 Απριλίου όπου θα υποδεχτούν τον ΑΟ Καβάλας, για να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες της παραμονής.

ΧΑΝΘ: (Νανάς Σ.) Τερζόγλου Σ, Μορκάνσω Ν, Κομητούδης Χ (λ), Μπαμπαλής Κ, Γκούγκουρας Μ, Ψαρρής Θ, Κοτόρνος Μ, Πασχαλέρης Γ, Ευγενίδης Π, Αστρινάκης Δ, Ριβοσέκι Α, Ψελτούρας Ε, Τσιανάβας Δ (λ).

ΕΑΛ: (Πράπας Λ) Μωυσιάδης Α, Γερομίχαλος Α, Πανταζόπουλος Κ, Τσακάκης Π (λ), Μαγκούτης Γ, Τσέτσιλας Κ, Παπαθανασίου Α, Μπαζιάνας Σ, Σιώμος Ε, Κωνσταντινίδης Κ, Δεληγιάννης Α, Πράπας Χ, Πηλίτσης Π (λ).

Διαιτητές: Κυριακόπουλος Α, Μούσουλας Α, Σιδήρα Σ.

Καλούμε όλους τους φιλάθλους της πόλης να παρευρεθούν να συμπαρασταθούν και να χειροκροτήσουν τους αθλητές της ομάδας μας στην προσπάθεια που κάνουν στο πρωτάθλημα της Α’2 Εθνικής κατηγορίας ανδρών.

Δείτε παρακάτω φωτογραφικά στιγμιότυπα από το παιχνίδι με τη ΧΑΝΘ.