//Α΄2 Ανδρών: Μεγάλη νίκη επί του Περσέα

Α΄2 Ανδρών: Μεγάλη νίκη επί του Περσέα

Συγκλονιστικό παιχνίδι το απόγευμα του Σαββάτου για την Α2 εθνική κατηγορία, ανάμεσα στην ΕΑΛ και το δεύτερο στη βαθμολογία ΟΠΑΘ Περσέα.

Ένα παιχνίδι πραγματικά διαφήμιση του αθλήματος, διάρκειας σχεδόν δυόμιση ωρών, με εντυπωσιακές φάσεις και συνεχείς ανατροπές που δυστυχώς δε μπόρεσαν να χαρούν οι φίλαθλοι από κοντά λόγω της απαγόρευσης εισόδου θεατών στο κλειστό της Νεάπολης.

Με την έναρξη φάνηκε ότι οι δύο ομάδες θα παλέψουν για τη νίκη – για διαφορετικούς λόγους – καθώς οι συνεχείς εναλλαγές στο σκορ δεν άφηναν περιθώρια πρόβλεψης του νικητή.

Ο αγώνες ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το σημείο που ο Περσέας πήρε μικρή διαφορά 6-9 την οποία συντήρησε μέχρι το 14-17. Στο σημείο αυτό ο προπονητής της ΕΑΛ πήρε τάιμ άουτ και  στην επιστροφή με ένα σερί 7-0 κατάφεραν να αντιστρέψουν το προβάδισμα με το σκορ να γίνει 21-17. Στη συνέχεια ο Περσέας πίεσε για να επανέλθει αλλά οι γηπεδούχοι υπομονετικά έφτασαν στο 25-21.

Στο δεύτερο σετ ο Περσέας ξεκίνησε πιο δυναμικά από την ΕΑΛ με το σκορ να διαμορφώνεται γρήγορα στο 0-4. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανακάμψουν αλλά οι παίκτες της ομάδας της Θεσσαλονίκης σταδιακά άυξησαν τη διαφορά σε 5-10 και στη συνέχεια σε 10-18 μέχρι το τελικό 15-25 και να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη στο τρίτο σετ, αφού οι φιλοξενούμενοι παρά το προβάδισμα δε μπορούσαν να αυξήσουν αρκετά τη διαφορά. Οι παίκτες της ΕΑΛ βελτίωσαν πολύ την άμυνα τους και ιδιαίτερα το μπλοκ και στο 13-15 ο Μπαζιάνας ύψωσε πραγματικό τείχος και με τρεις συνεχόμενες προσπάθειες σε τρεις φάσεις, που σε συνδυασμό και με λάθη των παικτών του Περσέα, έβαλε την ομάδα της Λάρισας μπροστά με 18-15. Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να αντεπιτεθούν και μέχρι ενός σημείου τα κατάφεραν αφού ισοφάρισαν σε 19-19 και προηγήθηκαν με 20-21. Όμως ήταν η σειρά του Μαγκούτη να πει στοπ στους αντιπάλους που και πάλι με δύο συνεχόμενα μπλοκ να δώσει το προβάδισμα μέχρι το τελικό 25-21.

Εξαιρετικό τέταρτο σετ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν πόντο πόντο και καμμία να μη μπορεί να ξεφύγει. Ένα μικρό ξέσπασμα των παικτών της Λάρισας μετά το 12-12 έδειξε ότι θα κατακτήσουν τους τρεις βαθμούς της νίκης αφού προηγήθηκαν με 19-15. Ορισμένα λάθη όμως που έγιναν ο αντίπαλος δεν τα άφησε ανεκμετάλλευτα και επανήλθε με το 19-22. Μίνι αντεπίθεση και πάλι από την ΕΑΛ ως το 23-23 όπου ο Περσέας επικράτησε με δύο μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Τερζόγλου με 23-25 και 2-2 σετ.

Στο πέμπτο σετ το παιχνίδι φάνηκε να γέρνει υπέρ του Περσέα, αφού δημιουργησε προβλήματα στην υποδοχή της ΕΑΛ και προηγήθηκε με 0-3, 4-8 και 7-10. Όμως οι γηπεδούχοι φάνηκε ότι μάλλον το ήθελαν περισσότερο και με το σέρβις του Μωυσιάδη που δυσκόλεψε τους αντιπάλους σε συνδυασμό με το μπλοκ αλλά και τις σωστές επιλογές στην επίθεση, ανέκαμψαν και προηγήθηκαν με 12-10. Στη συνέχεια συνεχείς εναλλαγές πόντων μέχρι το 14-12 όπου ο Τσέτσιλας εκλεισε το παιχνίδι εντυπωσιακά με άσσο απέναντι σε μια ομάδα που είναι από τα φαβορί για την άνοδο στην πρι λιγκ.

Τα σετ: 25-21 (27΄), 15-25 (22΄), 25-21 (30΄), 23-25 (32΄), 15-12 (17΄)

Ε.Α.Λάρισας: (Πράπας Λ) Νταφούλης Α, Παπαχρήστος Ν, Ναλετάκης Χ, Γερομίχαλος Α, Σωτηρίου Α (λ), Μαντάρας Κ, Μαγκούτης Γ, Τσέτσιλας Κ, Μπαζιάνας Σ, Πράπας Χ, Μωυσιάδης Α.

Ο.Π.Α.Θ. Περσέας: (Συμεωνίδης Α) Λαμπούσης Ε, Τερζόγλου Γ, Κάμπο Α, Χρηστάρας Π, Καρακουλάκης Α, Σταυρακάκης Ε, Rivosecchi A, Κοτόρνος Μ, Πετρόπουλος Ν-Λ, Μπάμπαλης Κ, Κονιδόπουλος Κ, Τασιούρας Β (λ), Χριστοφόρου Α (λ), Ραζγκέλης Κ.

Διαιτητές: Παρασκευάς Θ, Σουφλής Α, Καραβάκα Ε.

Τα αουτσάιντερ επικράτησαν έστω και δύσκολα στους αγώνες της 11ης αγωνιστικής με τους τρεις πρωτοπόρους να χάνουν και η βαθμολογία στην ουσία να παραμένει αμετάβλητη.

Η ΕΑΛ βρίσκεται πλέον στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας έχοντας έξι νίκες και πέντε ήττες.

Την ερχόμενη Κυριακή 4 Φεβρουαρίου στις 5 το απόγευμα, η ΕΑΛ θα αντιμετωπίσει τον Μακεδονικό στη Θεσσαλονίκη σε ένα παιχνίδι που νίκη έχει μεγάλη βαθμολογική σημασία.