//Ηττήθηκαν οι άνδρες από την καλύτερη ΧΑΝΘ

Ηττήθηκαν οι άνδρες από την καλύτερη ΧΑΝΘ

Δύο νίκες και δύο ήττες απαριθμεί η ομάδα ανδρών, αφού για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄2 Εθνικής κατηγορίας ηττήθηκαν από την καλύτερη ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα της Λάρισας δεν παρουσίασε το καλό της πρόσωπο, εκτός από ενάμιση σετ. Ειδικά στη διάρκεια του πρώτου και στο μισό δεύτερο οι παίκτες του Λάμπρου Πράπα ήταν σαν να μην υπήρχαν στο παιχνίδι. Με πολλά σφάλματα, άσχημη υποδοχή από το πολύ πιεστικό σέρβις των πολύ καλών γηπεδούχων και κακές επιλογές το μόνο που κατάφεραν ήταν να πάρουν δεκατρείς πόντους.

Με τον ίδιο τρόπο συνεχίστηκε και το δεύτερο σετ όπου οι παίκτες της ΧΑΝΘ ξέφυγαν με διαφορά που έφτασε τους 11 πόντους (21-10). Κι ενώ φαινόταν ότι το σετ θα τελειώσει κι αυτό εύκολα, οι παίκτες της ΕΑΛ άρχισαν να αντιδρούν και να προσπαθούν να ανατρέψουν το σκορ, αλλά ήταν ήδη αργά αφού το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά και να κλείσει το σετ με 25-20.

Με ανεβασμένη ψυχολογία και βελτιώνοντας την απόδοσή τους οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυναμικά στο τρίτο σετ το πάλεψαν και κατάφεραν να κερδίσουν με 25-27.

Δυστυχώς όμως στο τέταρτο σετ τα λάθη στην υποδοχή της ΕΑΛ έδωσαν και πάλι διαφορά στους γηπεδούχους από την αρχή του κι έτσι επικράτησαν και πάλι, παρά την προσπάθεια των Λαρισαίων, για το τελικό 3-1.

Τα σετ: 25-13 (20΄), 25-20 (24΄), 25-27 (28΄), 25-16 (22΄).

Χ.Α.Ν.Θ.: (Νανάς Σ.) Μουρκάκος Ο, Κουτουνίδης Α, Τερζόγλου Σ, Πασχαλέρης Γ, Παξιμαδάκης Χ, Ευγενίδης Π, Αστρινάκης Δ, Φωτιάδης Μ, Τσιανάβας Δ (λ), Σωτηρίου Κ, Παπαγεωργίου Κ, Γυπαράκης Γ, Καρατζόγλου Ε, Κοντοκώστας Κ (λ).

Ε.Α. Λάρισας: (Πράπας Λ.) Μωυσιάδης Α, Ναλετάκης Χ, Γερομίχαλος Α, Σιώμος Α, Πηλίτσης Α, Σωτηρίου Α (λ), Μαντάρας Κ, Μαγκούτης Γ, Τσέτσιλας Κ, Μπαζιάνας Σ, Κωνσταντινίδης Κ, Πράπας Χ, Παπαδογούλας Α (λ), Νταφούλης Α.

Διαιτητές: Τοσουνίδης Χ, Σταυρίδης Σ, Στοϊκίδου Β.

Η επόμενη αγωνιστική βρίσκει την ομάδα μας να φιλοξενεί το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου στο κλειστό της Νεάπολης την ομάδα της Κομοτηνής στις 6 το απόγευμα, σε ένα παιχνίδι που εκτός από τους βαθμούς η νίκη θα τονώσει και την ψυχολογία των παικτών. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 5η και 6η θέση της βαθμολογίας.