//Α΄2 Ανδρών: Νίκη παραμονής για την ΕΑΛ

Α΄2 Ανδρών: Νίκη παραμονής για την ΕΑΛ

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα της ΕΑΛ απέναντι στην ομάδα του Α.Ο. Καβάλας την Κυριακή το απόγευμα, για την 21η και προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’2 Εθνικής κατηγορίας.

Ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι έπρεπε οπωσδήποτε να κερδίσουν για να έχουν ελπίδες να παραμείνουν στην κατηγορία, εξελίχθηκε σε θρίλερ στο δεύτερο σετ.

Όλα ξεκίνησαν καλά στο πρώτο σετ με τους παίκτες του Λάμπρου Πράπα να χτίζουν μικρή διαφορά από τους πρώτους κιόλας πόντους και να επικρατούν σχετικά εύκολα με 25-15 αφού οι φιλοξενούμενοι δεν απέφυγαν τα πολλά λάθη.

Με την έναρξη του δευτέρου σετ η ομάδα της Καβάλας προηγήθηκε με ένα σερί τεσσάρων πόντων με αποτέλεσμα οι παίκτες της ΕΑΛ να προσπαθούν να καλύψουν τη διαφορά. Σαν να μην έφτανε αυτό στο 7-10 τραυματίστηκε ο πασαδόρος της ομάδας Κ. Μαντάρας (να θυμίσουμε ότι στο προηγούμενο παιχνίδι είχε τραυματιστεί κι ο άλλος πασαδόρος Κ. Τσέτσιλας) και αντικαταστάθηκε για λίγο από τον νεαρό Θ. Παπαθανασίου. Παρά την επανείσοδο του Μαντάρα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κερδίσουν το σετ και να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο τραυματίας πασαδόρος δε μπόρεσε να συνεχίσει και αντικαταστάθηκε ξανά από τον Παπαθανασίου που κλήθηκε να σηκώσει το βάρος ενός πολύ σημαντικού παιχνιδιού. Η ΕΑΛ αποφασισμένη και εκμεταλλευόμενη τα λάθη στην υποδοχή της Καβάλας και με πάρα πολύ καλό μπλοκ και άμυνα, προηγήθηκε και εκτόξευσε τη διαφορά στο 12-1. Στην πορεία του σετ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 25-19.

Στο επόμενο και καθοριστικό σετ οι Μακεδόνες διατηρούσαν μικρό προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι το 17-20. Εκεί με ένα ξέσπασμα οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 21-20 και στη συνέχεια καταλήξαμε στο 25-23 και 3-1 σετ, βρίσκοντας παίκτες, προπονητές και παράγοντες να γίνονται ένα κουβάρι στο κέντρο του γηπέδου και να πανηγυρίζουν τη νίκη (που σε συνδυασμό με την ήττα της Α.Ε.Ν. Πανοράματος), βρίσκει την ΕΑΛ εκτός της επικίνδυνης ζώνης του υποβιβασμού.

Λόγω του εορτασμού του Πάσχα το πρωτάθλημα διακόπτεται για το επόμενο Σαββατοκύριακο και η επόμενη και τελευταία αγωνιστική είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 22 Απριλίου με την ομάδα της ΕΑΛ να ταξιδεύει στην Κομοτηνή, όπου χρειάζεται να κατακτήσει ένα βαθμό ή ήττα της ομάδας του Πανοράματος μέσα στο Σουφλί για να παραμείνει και μαθηματικά στην κατηγορία.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες, είτε παίζοντας, είτε ενισχύοντας τους συμπαίκτες τους από τον πάγκο, για την προσπάθεια που κατέβαλαν μέσα από πολλές αντιξοότητες και ατυχίες.

Τα σετ: 25-15 (17΄), 19-25 (27΄), 25-19 (27΄), 25-23 (25΄)

Ε.Α. Λάρισας: (Πράπας Λ) Μωυσιάδης Α, Γερομιχαλός Α, Πανταζόπουλος Κ, Τσακάκης Π (λ), Μαντάρας Κ, Μαγκούτης Γ, Γαλάνης Ε, Παπαθανασίου Α, Μπαζιάνας Σ, Σιώμος Ε, Κωνσταντινίδης Κ, Δεληγιάννης Α, Πράπας Χ, Πηλίτσης Π (λ).

Α.Ο. Καβάλας: (Σιώκης Δ) Κλεπουσνιώτης Θ, Αλεξάκης Ν, Ιλιτς Τ, Γεωργιάδης Ι, Σαχινίδης Θ, Σαραψής Σ, Παυλίδης Λ, Ρέμμος Ι (λ), Κατσιαφλιάκας Ι, Ταμοζνίκοβ Π, Κοτρόγιαννος Π, Παπαδόπουλος Α, Κονσούλας Δ (λ), Πετρίδης Κ.

Διαιτητές: Χλωρός Χ, Χουλιαρόπουλος Δ, Ιατροπούλου Β.

Ευχαριστούμε τους φίλους της ομάδας που μας συμπαραστάθηκαν, χειροκρότησαν τους παίκτες μας και χάρηκαν με τη χαρά μας.