//Α΄2 Ανδρών: Επιστροφή στις νίκες για τους άνδρες

Α΄2 Ανδρών: Επιστροφή στις νίκες για τους άνδρες

Με την πέμπτη νίκη και τρίτη εντός έδρας, συνέχισε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της η ανδρική ομάδα την Κυριακή, επικρατώντας στο κλειστό της Νεάπολης του ουραγού Α.Σ. Γιάννενα με 3-1 σετ για την 10η αγωνιστική της Α΄2 ανδρών, παρά τις απουσίες.

Μετά τις τρεις ήττες από Φοίνικα Πολίχνης εντός, Ελπίδα Αμπελοκήπων εκτός, Α.Ο. Ορεστιάδας εντός, η ομάδα της ΕΑΛ ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο με νίκη και ευελπιστεί σε ανάλογη συνέχεια, ώστε να εξασφαλιστεί και μαθηματικά η παραμονή για μια ακόμη χρονιά στην κατηγορία, και να βελτιώσει όσο το δυνατόν περισσότερο τη βαθμολογική της θέση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν νωθρά σε αντίθεση με τη νεανική ομάδα των Ιωαννίνων που καθόλη τη διάρκεια του πρώτου σετ είχε προβάδισμα μέχρι και τεσσάρων πόντων. Προς τα τέλη του σετ όμως οι παίκτες της ΕΑΛ αντέστρεψαν το σκορ και επικράτησαν  με 25-23.

Στο δεύτερο σετ η απόδοση των φιλοξενούμενων ανέβηκε, έδειξαν ότι δε θα παρατήσουν το παιχνίδι και δημιούργησαν προβλήματα στην υποδοχή των Λαρισαίων, ξεκινώντας το σετ με 0-4. Οι παίκτες της ΕΑΛ αυτή τη φορά όμως δε καταφεραν να επανέλθουν καθώς ήταν μόνιμα πίσω στο σκορ και φυσιολογικά ήρθε η ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης κι έτσι από νωρίς πήραν προβάδισμα 8 πόντων. Η συνέχεια του σετ ήταν ανάλογη με τους φιλοξενούμενους να κυνηγούν το σκορ αλλά να μη μπορούν να πλησιάσουν και να έρθει το 25-19.

Πανομοιότυπο και το τέταρτο σετ όπου και πάλι η ΕΑΛ πήρε ικανό προβάδισμα (12-6), μη αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να ελπίζουν για κάτι καλύτερο με το τελικό 25-18 και 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-23 (22΄), 21-25 (25΄), 25-19 (24΄), 25-18 (20΄).

Ε.Α.Λάρισας: (Πράπας Λ) Παπαχρήστος Ν, Ναλετάκης Χ, Γερομίχαλος Α, Σωτηρίου Α (λ), Μαντάρας Κ, Μαγκούτης Γ, Τσέτσιλας Κ, Ηλιόπουλος Ε, Μπαζιάνας Σ, Πράπας Χ.

Α.Σ. Γιάννενα: (Τσιούπης Κ) Γεροδήμος Α, Γεροδήμος Σ, Μάντζιος Ι, Μάντζιος Φ, Ντανίκας Θ, Πάππης Σ, Σάσσι-Αναγνώστου Α, Σδρούλιας Σ (λ), Τάτσης Α, Τάτσης Ν, Τσιούπης Α (λ), Υφαντής Α, Χατζηκλημάνογλου Ι.

Διαιτητές: Αθανασόπουλος Α, Σκορδαρά Α., Καραβάκα Ε.

Η ΕΑΛ βρίσκεται πλέον στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας έχοντας πέντε νίκες και πέντε ήττες.

Το ερχόμενο Σάββατο 27 Ιανουαρίου στις 7 το απόγευμα, θα υποδεχτεί στο κλειστό της Νεάπολης τον δεύτερο στη βαθμολογία Περσέα σε ένα παιχνίδι που για τους γηπεδούχους η νίκη έχει μεγάλη βαθμολογική αλλά και ψυχολογική σημασία.