//Ήττα στην Περαία για τους άνδρες, το Σάββατο με Μακεδονικό

Ήττα στην Περαία για τους άνδρες, το Σάββατο με Μακεδονικό

Ηττήθηκαν οι άνδρες της ΕΑΛ από την ομάδα του ΟΠΑΘ Περσέα στη Θεσσαλονίκη το περασμένο Σάββατο, στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ 2 Εθνικής κατηγορίας ανδρών.

Το τελικό σκορ αδικεί την ομάδα της Λάρισας καθώς εμφανίστηκε ιδιαίτερα δυνατή και ανταγωνιστική και δικαιούταν κάτι παραπάνω, απέναντι σε ένα αντίπαλο που προβάλλει ως ένας από τους διεκδικητές της ανόδου στην Pre League.

Ξεκινώντας το παιχνίδι,  οι παίκτες της ΕΑΛ μπήκαν αρκετά δυνατά και παρά τα αρκετά λάθη, πήραν μικρό προβάδισμα ως και τρεις πόντους το οποίο διατήρησαν μέχρι το 14-17. Εκεί ο Περσέας έκανε την αντεπίθεση του, με μπροστάρη τον Τερζόγλου που από τη θέση του σερβίς, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος τους σκορ με τέσσερις άσσους, αλλά και με τη βοήθεια των διαιτητών σε δύο φάσεις το σετ να λήξει 25-19 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Περσέα πήρε αυτή προβάδισμα που διατήρησε καθ’ όλη τη διαρκεία του σετ. Η ΕΑΛ πάλεψε να ανατρέψει το σκορ αλλά της στοίχησαν τα πολλά χαμένα σερβίς, με αποτέλεσμα το τελικό 25-23.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ οι φιλοξενούμενοι παρά τη βελτίωση σε όλους τους τομείς και την προσπάθεια τους να κερδίσουν τουλάχιστον ενα σετ με την αντεπίθεση στους τελευταίους πόντους, δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των γηπεδούχων που κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή έσωσαν την παρτίδα και επικράτησαν με 25-23 και πάλι.

ΟΠΑΘ Περσέας: (Συμεωνίδης Α) Λαμπούσης Ε, Τερζόγλου Γ, Κάμπο α, Χρηστάρας Π, Καρακουλάκης Α, Σταυρακάκης Ε, Rivosecchi A, Κοτόρνος Μ, Πετρόπουλος Ν-Λ, Μπάμπαλης Κ, Παχιαδάκης Ε, Τασιούρας Β (λ), Χριστοφόρου Α (λ), Ραζγκέλης Κ.

ΕΑ Λάρισας: (Πράπας Λ) Πράπας Χ, Ναλετάκης Χ, Γερομιχαλός Α, Σιώμος Α-Κ, Πηλίτσης Α, Σωτηρίου Α, Μαγκούτης Γ, Τσέτσιλας Κ, Μπαζιάνας Σ, Κωνσταντινίδης Κ, Νταφούλης Α.

Διαιτητές: Μπέλλος Ι, Κυριακόπουλος Α, Πασπαλά Αικ.

Τα σετ: 25-19 (23΄), 25-23 (26΄), 25-23 (30΄).

Σημαντική στιγμή για την ομάδα η επιστροφή του Χάρη Ναλετάκη που επανεμφανίστηκε μετά από ενάμιση χρόνο αν και δεν αγωνίστηκε. Να θυμίσουμε ότι είχε τραυματιστεί σοβαρά στο τελευταίο παιχνίδι του τουρνουά ανόδου το Μάιο του 2022.

Επόμενος πολύ σημαντικός εντός έδρας αγώνας για την ανδρική μας ομάδα το Σάββατο 18 Νοεμβρίου στις 7 το απόγευμα, στο κλειστό της Νεάπολης, με αντίπαλο την ομάδα του Μακεδονικού.