//Α΄2 Ανδρών: Μεγάλη νίκη επί της Ελπίδας

Α΄2 Ανδρών: Μεγάλη νίκη επί της Ελπίδας

Μεγάλη νίκη επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων πέτυχαν οι άνδρες της ΕΑΛ το Σάββατο το απόγευμα στο κλειστό της Νεάπολης για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄2 Εθνικής κατηγορίας.

Σε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι από πλευράς βαθμολογίας οι παίκτες του Λάμπρου Πράπα κατάφεραν να επικρατήσουν της τέταρτης στη στην κατάταξη Ελπίδας και να κατακτήσουν τους τρεις βαθμούς της νίκης που αποδεικνύονται πολύτιμοι στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.

Με αψεγάδιαστη υποδοχή, δυνατό μπλοκ, στοχευμένο και πιεστικό σέρβις αλλά και αποτελεσματικό μοίρασμα των επιθετικών ενεργειών, δυσκόλεψαν την υποδοχή των φιλοξενούμενων χωρίς να τους άφησαν περιθώρια αντίδρασης.

Από την πρώτη στιγμή οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα “εγκλωβίζοντας” τους παίκτες της Ελπίδας που δε  μπορούσαν  να βρουν λύσεις, και νά επικρατούν σχετικά εύκολα με 25-13.

Οι αθλητές της ΕΑΛ μπήκαν στο δεύτερο σετ με κεκτημένη ταχύτητα, αφού πίστεψαν ακόμη περισσότερο ότι μπορούν να κατακτήσουν τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι σε μια από τις πιο δυνατές ομάδες της κατηγορίας, επικρατώντας και σε αυτό με 25-17.

Ξεκινώντας το τρίτο σετ η ομάδα της Ελπίδας ξεκίνησε πιο δυναμικά και πήρε μικρό προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι όμως δε τα παράτησαν και με ψυχραιμία και σωστή διαχείριση σταδιακά μείωσαν τη διαφορά, ισοφάρισαν και εν τέλει προηγήθηκαν μέχρι το τελικό 25-22 και 3-0 σετ.

Για την ΕΑΛ ήταν μια νίκη ουσιαστικά εκτός προγράμματος που ενισχύει σημαντικά τη μάχη που δίνεται για την αποφυγή του υποβιβασμού καθώς όπως φαίνεται από τη Β’ ζώνη της κατηγορίας θα υποβιβαστούν τέσσερις ομάδες.

Τα σετ: 25-13 (20′), 25-17 (24′), 25-22 (30′)

Ε.Α.Λ.: (Πράπας Λ), Μωυσιάδης Α, Γερομίχαλος Α, Τσακάκης Π (λ), Μαντάρας Κ, Μαγκούτης Γ, Τσέτσιλας Κ, Παπαθανασίου Α, Καλύβας Α, Μπαζιάνας Σ, Σιώμος Ε, Κωνσταντινίδης Κ, Δεληγιάννης, Πράπας Χ, Πηλίτσης Π. (λ).

Α.Σ. Ελπίς: (Κουτουνίδης Σ), Σιμητός Ρ, Χρηστάκος Γ,  Μάρτσης Θ, Παχιαδάκης Ε, Διβάρης Α, Σκλόπης Γ, Όσσας Γ, Καλτσίδης Α, Κουτουνίδης Μ, Γαλλιός Ν, Ραζγκέλης Κ,  Δημητρακούδης Π (λ), Σταυρίδης Β (λ), Κωνσταντινίδης Θ.

Διαιτητές: Χλωρός Χ, Βήτας β, Πάικου Α.

Η επόμενη αναμέτρηση για την ΕΑΛ είναι στη Θεσσαλονίκη στις 25 Μαρτίου όπου σε ένα επίσης πολύ δύσκολο αγώνα θα αντιμετωπίσει τη δεύτερη ΧΑΝΘ στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής με στόχο να αποκομίσει βαθμό ή βαθμούς.