//Α΄2 Ανδρών: Μεγάλη ανατροπή με πολύτιμους βαθμούς για την ΕΑΛ

Α΄2 Ανδρών: Μεγάλη ανατροπή με πολύτιμους βαθμούς για την ΕΑΛ

Νίκη εκτός έδρας, μεγάλης βαθμολογικής – αλλά κυρίως ψυχολογικής – σημασίας πέτυχαν οι άνδρες της ΕΑΛ το Σάββατο στη Θεσσαλονίκη απέναντι στην ενισχυμένη ομάδα του Μακεδονικού. Δείχνοντας μεγάλα αποθέματα ψυχικής και αγωνιστικής δύναμης, κατάφεραν δύο φορές να ανατρέψουν το εις βάρος του σκορ. Βελτιωμένοι σε πολλά σημεία στην απόδοσή τους σε σχεση με τα προηγούμενα παιχνίδια, ιδιαίτερα μετά το τρίτο σετ, απέδρασαν από το παιχνίδι με τους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Ξεκινώντας το παιχνίδι, και αφού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των δύο αδικοχαμένων πιλότων που έχασαν τη ζωή τους την περασμένη εβδομάδα, ο Μακεδονικός μπήκε στο παιχνίδι πιο δυνατά και προηγήθηκε χτίζοντας σταδιακά μια διαφορά ως και τέσσερις πόντους. Στα μέσα του σετ η ΕΑΛ πλησίασε στον ένα πόντο, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και προς το τέλος του σετ τα λάθη της ομάδας της Λάρισας, τους έδωσαν τη νίκη με 25-18.

Το δεύτερο σετ βρήκε τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ περίπου μέχρι το 10-9, ώσπου ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων άνοιξε τη διαφορά στους επτά πόντους ως το 24-17. Εκεί φάνηκαν τα πρώτα σημάδια ανάκαμψης για την ΕΑΛ που προσπάθησε να μαζέψει το σετ, αλλά ήταν ήδη αργά με αποτέλεσμα το 2-0 με 25-20.

Τρίτο σετ και οι ρόλοι αντιστρέφονται, με την ΕΑΛ να εμφανίζεται πιο πιεστική στο σέρβις και κατακόρυφα βελτιωμένη στο μπλοκ, κυρίως με τον Μαγκούτη, να παίρνει προβάδισμα επτά πόντων και να το διατηρεί μέχρι το τέλος του σετ, αφού το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Μακεδονικού ήταν να πλησιάσουν στους τρεις πόντους.

Αναπτερωμένοι οι παίκτες της ΕΑΛ από την κατάκτηση του τρίτου σετ αλλά και από την απόδοσή τους, μπήκαν στο τέταρτο  αποφασισμένοι να οδηγήσουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ και το κατάφεραν παίρνοντας και πάλι προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να κυνηγούν το σκορ μέχρι το τελικό 17-25, ολοκληρώνοντας την πρώτη ανατροπή.

Στο πέμπτο σετ τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά για τους φιλοξενούμενους αφού βρέθηκαν να χάνουν με 8-5 και 12-10, αλλά δεν τα παράτησαν, με το Μπαζιάνα να πιάνει μπλοκ σε καίριο σημείο αλλά και το τελευταίο στο 16-15, ολοκλήρωσαν τη δεύτερη ανατροπή «κλέβοντας» τη νίκη μέσα από τα χέρια των γηπεδούχων.

Ένα ιδιαίτερα δυνατό και όμορφο παιχνίδι για τους λιγοστούς (δυστυχώς) θεατές, που επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του αρχηγού του Μακεδονικού Μανώλη Μπατσαρά ο οποίος υπέστη ολική ρήξη αχίλλειου τένοντα. Ευχόμαστε στο Μανώλη περαστικά, γρήγορη αποκατάσταση και να γυρίσει δυνατός στα γήπεδα.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα της ΕΑΛ ανέβηκε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας με τις ομάδες του Α.Ο. Καβάλας και του Πανηπειρωτικού Ιωαννίνων με 13 βαθμούς.

Αρκετά καλή η διαιτησία, χωρίς ιδιαίτερα λάθη,  των κυρίων Μαλακίδη και Κουκουμάκα.

Επόμενο παιχνίδι για τους άνδρες της ΕΑΛ στο κλειστό της Νεάπολης, όπου θα υποδεχτούν την ομάδα του Ερμογένη Ξάνθης, το Σάββατο 11 Ιανουαρίου στις 6 το απόγευμα, για την δέκατη τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 25-18 (27΄), 25-20 (30΄), 21-25 (27΄), 17-25 (22΄), 15-17 (22΄).

Α.Σ. Μακεδονικός: (Μπαμπαλιούτας Χ) Δημητρίου Σ, Κόκκας Σ (λ), Αγγελίδης Τ, Μπατσαράς Ε, Μπατσαράς Κ, Βαρβεσιώτης Π, Αρτακιανός Δ (λ), Μιχαηλίδης Π, Καριώτης Ι, Καρανταϊδης Γ, Τσανακτσίδης Ι, Μαδίτσης Β, Λαμπούτσης Ε, Γαληρόπουλος Θ.

Ε.Α. Λάρισας: (Πράπας Λ.) Μωυσιάδης Α, Γερομίχαλος Α, Μαντάρας Κ, Μαγκούτης Γ, Τσέτσιλας Κ, Καλύβας Α, Μπαζιάνας Σ, Σιώμος Ε, Δεληγιάννης Α, Πράπας Χ, Πηλίτσης Π (λ).

Διαιτητές: Μαλακίδης Ι, Κουκουμάκας Π, Παπαϊωάννου Χ.