//ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΗ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ

ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΗ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ

Με το ίδιο τρόπο όπως και στο παιχνίδι με το Νέστωρα έχασαν οι άνδρες το περασμένο Σάββατο. Η ομάδα της Ε.Α.Λ. έχασε από το την Α.Ε.Κομοτηνής με 2-3 σετ (20-25, 18-25, 25-21, 25-16 και 3-15) σε ένα παιχνίδι με πολλές ανατροπές που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που βρέθηκαν στο κλειστό του Αλκαζάρ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν άσχημα στα δύο πρώτα σετ με πολλά χαμένα σερβίς, κακό μπλοκ και μέτρια υποδοχή, δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν για τους 3 βάθμούς της νίκης μέχρι και τα μέσα του τρίτου σετ στο 11-12. Από εκεί και πέρα διορθώθηκαν πολλά και η ΕΑΛ ανέβηκε πηγαίνοντας πόντο πόντο ως το 21-21. Εκεί με ένα σερί 4-0 τελείωσε το σετ με 25-21 και ανέβηκε ψυχολογικά.

Στο 4ο σετ έδειξε τη δύναμή της αφού σχεδόν αλάνθαστη το κατέκτησε με 25-16 σε 24 λεπτά και εξασφάλισε τουλάχιστον ένα βαθμό.

Στο 5ο και κρισιμότερο σετ όμως ήταν λες και “έπεσαν” οι ασφάλειες. Με συνεχόμενα λάθη και κάκιστη υποδοχή η ως τότε ανεβασμένη ψυχολογία κατέρρευσε και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-3, 1-4, 2-8 ως το τελικό 3-15.

Αξιοσημείωτη ήταν η επανεμφάνιση του Γιάννη Τσούμαρη στο παρκέ με την ομάδα που τον ανέδειξε, μετά από 12 χρόνια απουσίας από τα γήπεδα.