//ΗΤΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ

ΗΤΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ

Ηττήθηκε την Κυριακή το βράδι η ανδρική ομάδα της Ε.Α.Λ. από την αντίστοιχη ομάδα της Νίκης Αιγινίου για το πρωτάθλημα της Α΄2 Εθνικής κατηγορίας ανδρών. Το τελικό αποτέλεσμα 0-3 (22-25, 15-25, 23-25) αδικεί την αγωνιστική εικόνα που έδειξαν οι γηπεδούχοι απέναντι σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο.

Η ομάδα της Ε.Α.Λ. πάλεψε και δικαιούνταν κάτι καλύτερο, (τουλάχιστον ένα σετ), απέναντι στη νεανική και ψηλή ομάδα του Αιγινίου η οποία δίκαια βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας, έχοντας στον πάγκο της έναν παλιό γνώριμο από τη γυναικεία ομάδα της Ε.Α.Λ. το Θανάση Στράντζαλη.

Η Ε.Α.Λ. μπήκε δυνατά στο γήπεδο, κοντράροντας στα ίσα τον αντίπαλο και με πολύ καλή απόδοση (ειδικά στο πρώτο και στο τρίτο σετ) προσπάθησε να σπάσει το αήττητο των φιλοξενούμενων, όμως λάθη απειρίας και η μεγαλύτερη εμπειρία του αντιπάλου, της στέρησαν αυτό το δικαίωμα. Στο δεύτερο σετ μη έχοντας καλή υποδοχή το έχασε σχετικά εύκολα με 15-25.

«Κρατάμε την καλή εμφάνιση, παρά την ήττα, απέναντι σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο και συνεχίζουμε για τα δύο επόμενα πολύ κρίσιμα ματς, που θα κρίνουν πολλά για την πορεία μας. Η ομάδα του Αιγινίου διαθέτει επαγγελματίες παίκτες σε σχέση με εμάς που όλοι οι παίκτες ασχολούνται καθαρά ερασιτεχνικά. Ήταν καλύτεροι και κέρδισαν δίκαια» δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός των γηπεδούχων Λεωνίδας Τέλιος.

Επόμενος αγώνας για την εκπρόσωπο της Λάρισας στην Α΄2 Ανδρών, είναι στη Θεσσαλονίκη με το Αίαντα Ευόσμου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ε.Α.Λάρισας: (Τέλιος), Μωυσιάδης, Περουλάκης, Ναλετάκης, Τσούμαρης, Ματούλας, Σκαρμούτσος, Σωτηρίου (L), Μαντάρας, Μαγκούτης, Δεληγιάννης, Μυλωνάς (L), Καλύβας, Ταμπόσης.

Μ.Α.Σ. Νίκη Αιγινίου: (Στράντζαλης), Ματσκίδης(L), Παπαλεξίου, Κνάπεκ (L), Λαμπρινός, Κιοσσές, Αναστασιάδης, Γκορίδης, Χασιαπέτης, Ντουντούδης, Βουλκίδης, Γεωργόπουλος, Ιωαννίδης.

Διαιτητές: 1ος Παπαγεωργίου Αχιλλέας, 2ος Κολτσίδας Ευάγγελος, σημειωτής Ιωάννου Κυριακή.

Να σημειωθεί ότι ο αγώνας ξεκίνησε με μία ώρα καθυστέρηση λόγω προηγούμενου αγώνα μπάσκετ.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο 21/11

Α.Μ.Σ. ΝΕΣΤΩΡ – Χ.Α.Ν.Θ                                             3-1 (25-23, 25-21,14-25, 25-13)

Α.Σ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ – Α.Σ. ΕΛΠΙΣ                                0-3 (27-29, 22-25, 23-25)

Μ.Γ.Σ. Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ-ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ        2-3 (14-25, 20-25, 25-20, 25-17,12-15)

Α.Ο. ΣΕΡΡΩΝ -ΕΝΩΣΗ ΤΟΥΜΠΑΣ                                3-2 (25-17, 23-25, 25-23, 29-31, 15-13)

Α.Σ. ΓΙΑΝΝΕΝΑ – Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ                     3-1 (25-15, 24-26, 25-16, 26-24)

Κυριακή 22/11

Ε.Α. ΛΑΡΙΣΑΣ – Μ.Α.Σ. ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ                          0-3 (22-25, 15-25, 23-25)