//Σημαντική νίκη για τους έφηβους

Σημαντική νίκη για τους έφηβους

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα εφήβων της ΕΑΛ, απέναντι στην Αργώ Βόλου με 3-2 σετ το Σάββατο 13/11. Σε ένα παιχνίδι που διήρκησε σχεδόν δυόμιση ώρες και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων με τις συνεχείς εναλλαγές και ανατροπές στο σκορ, οι παίκτες των δύο ομάδων έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό παρουσιάζοντας ένα καταπληκτικό θέαμα.

Στους πρώτους πόντους του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ηταν μαζί στο σκορ μέχρι το 5-5. Από εκεί και μετά οι παίκτες της ΕΑΛ άρχιζαν να “χτίζουν” μια διαφορά που κατά τη διάρκεια του σετ ολοένα κι αυξανόταν, ώσπου τους βρήκε νικητές σχετικά εύκολα με 25-16 σε 25 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και παρά το μικρό προβάδισμα της ΕΑΛ με 12-10 και 21-20, και έπειτα από συνεχείς εναλλαγές, κατάφεραν να κερδίσουν το σετ με 25-23 μετά από δύο λάθη των γηπεδούχων σε 30 λεπτά.

Στο τρίτο σετ η εικόνα άλλαξε με τους παίκτες του Βόλου να διατηρούν συνεχώς ένα προβάδισμα τριών πόντων μέχρι το 15-19, ώσπου με αντεπίθεση διαρκείας οι γηπεδούχοι καταφεραν να αντρέψουν το σκορ και να ολοκληρώσουν το σετ με 25-19 σε 25 λεπτά.

Στο τέταρτο σετ οι παίκτες της Αργούς μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας σταδιακά διαφορά που έφτασε και τους εννέα πόντους (8-17 και 14-22). Κι εκεί που το σετ φαινόταν χαμένο οι αθλητές της ΕΑΛ μάζεψαν τη διαφορά και φτάνοντας στο 19-22 προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή στο 22-23, αλλά οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν το σετ με 22-25 σε 27 λεπτά, εξασφαλίζοντας τουλάχιστον τον ένα βαθμό.

Φτάνοντας στο ψυχοφθόρο πέμπτο σετ οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά τριών πόντων (8-5) την οποία όμως οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν και προηγήθηκαν με 11-12. Και οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίζονται με 14-12, 14-15, 15-15, 15-16 για το τελικό 18-16 σε 20 λεπτά που βρίσκει νικήτρια την ομάδα της ΕΑΛ.

Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες, που οι παίκτες τους προσέφεραν απλόχερα εντυπωσιακές φάσεις και θέαμα. Με τη νίκη αυτή η ΕΑΛ διατηρεί την πρώτη θέση στη βαθμολογία όπως φαίνεται στον παρακάτω πίνακα.

ΕΑΛ: (Σκανίκα Μ.) Τσέτσιλας Κ, Κίτσας Ν, Παπαθανασίου Α, Παπαχρήστος Ο, Σιώμος Α, Πηλίτσης Π, Στασινός Δ, Σβάρνας Α, Παπαθανασίου Σ.

Α.Σ. ΑΡΓΩ: (Τιρτιράκης Ε) Παξιμαδάκης Χ, Παϊλας Δ, Ρουσσάς Α, Σκιαθίτης Α, Τσεσμελής Ι, Τέγος Θ, Παπαθεοδώρου Χ, Βαλαής Β, Αναστασίου Ν.

Διαιτητές: Μπατσίλα Δ, Πάικου Α.