//Πρωταθλητές οι έφηβοι της ΕΑΛ

Πρωταθλητές οι έφηβοι της ΕΑΛ

Το πρωτάθλημα Κ-21 (εφήβων) κατέκτησε χθες το απόγευμα η ομάδα της ΕΑΛ, επικρατώντας και στο Βόλο επί της τοπικής Αργούς με 1-3 σετ, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις της αήττητη με έξι νίκες σε έξι αγώνες.

Σε ένα ματς για γερά νεύρα και με πολλά νεύρα, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα και πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης, πανηγυρίζοντας στο τέλος την κατάκτηση της πρώτης θέσης και την πρόκριση στη Β΄φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε εντυπωσιακά για τις δύο ομάδες που σε όλη τη διάρκεια του σετ πήγαιναν πόντο πόντο παρουσιάζοντας πάρα πολύ ωραίο θέαμα. Ένα σφύριγμα όμως της πρώτης διαιτητού στο 23-24 (σε καθαρό μπλοκ άουτ της ΕΑΛ το έδωσε άουτ) έφερε τις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων και προκλήθηκε μικροένταση με τον προπονητή των γηπεδούχων ο οποίος αντέδρασε τραβώντας το φιλέ. Στη συνέχεια του σετ οι παίκτες της ΕΑΛ κατάφεραν να αντιδράσουν και να προηγηθούν με 27-29 κάνοντας το 0-1.detox-logo

Στο δεύτερο σετ οι αθλητές της Αργούς αντέδρασαν και σταδιακά έχτισαν μια διαφορά πέντε πόντων, ενώ οι Λαρισαίοι επηρεασμένοι από την ένταση στο τέλος του προηγούμενου σετ δε μπόρεσαν να πλησιάσουν, ήρθε η ισοφάριση για την ομάδα του Βόλου με 25-20.

Στο τρίτο σετ οι παίκτες της Μαρίας Σκανίκα ξεκίνησαν πιο δυναμικά, έχοντας προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια ως το 17-21, ώσπου ορισμένα λάθη έκαναν το σκορ 23-23. Και πάλι όμως η διαιτητής με λάθος σφύριγμα (ή μπάλα περίπου 20 εκατοστα άουτ, έδωσε μέσα) έφερε ένταση σε παίκτες και πάγκους. Η προπονήτρια της ΕΑΛ διαμαρτυρήθηκε για την απόφαση και τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα από τη διαιτητή, φέρνοντας τους γηπεδούχους ένα πόντο πριν την κατάκτηση του τρίτου σετ. Οι παίκτες της ΕΑΛ όμως βγάζοντας τρομερή ενέργεια και πάθος κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και να κατακτήσουν το τρίτο σετ με 24-26 κάνοντας το 1-2 και αποκτώντας ισχυρό προβάδισμα για τη νίκη.

Ένταση δημιουργήθηκε και πάλι κατά τη διάρκεια του διαλλείματος μεταξύ τρίτου και τέταρτου σετ με πρωταγωνιστή για άλλη μια φορά τον προπονητή των γηπεδούχων που με άσχημους χαρακτηρισμούς προκάλεσε τους παίκτες και την προπονήτρια της ΕΑΛ. Δυστυχώς για τον εν λόγω κύριο δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει, αλλά το έχει σύστημα όταν δει οτι τα πράγματα δυσκολεύουν δημιουργεί θέματα και διαπληκτισμούς.

Το τέταρτο σετ ήταν μονόλογος για τους φιλοξενούμενους αφού προηγήθηκαν με 0-4 και από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι δεν είχαν τις ψυχικές δυνάμεις να ανταπεξέλθουν και φυσιολογικά να έρθει το 11-25 και 1-3 σετ.

Δυστυχώς τα λάθη και οι εντάσεις διέκοπταν το ρυθμό του παιχνιδιού και των αθλητών επηρεάζοντας την απόδοσή τους, οι οποίοι ήταν οι μόνοι χαμένοι από όλη αυτή τη διαδικασία.

Α.Σ. Αργώ: (Τιρτιράκης Ε.) Παξιμαδάκης Χ, Δημάκης Ν, Αναστασίου Ν, Σκιαθίτης Λ, Βάλλης Β, Παϊλας Δ, Ρούσσας Α, Τσεσμελής Ι, Τέγος Θ, Παπαθεοδώρου Χ.

ΕΑΛ: (Σκανίκα Μ.) Κίτσας Ν, Παπαθανασίου Σ, Στασινός Δ, Πηλίτσης Π, Τσέτσιλας Α, Τσέτσιλας Κ, Παπαθανασίου Α, Σβάρνας Α, Σιώμος Α, Παπαχρήστος Ο.

Διαιτητές: Μακρυγιάννη Θ, Παπάζογλου Α.

Τα σετ: 27-29 (35΄), 25-20 (24΄), 24-26 (35΄), 11-25 (17΄)