//Νίκη στην πρεμιέρα για τους εφήβους

Νίκη στην πρεμιέρα για τους εφήβους

Έναρξη στο πρωτάθλημα Κ-21 (εφήβων) της ΕΣΠΕΚΕΛ την Κυριακή 4/10, με την ομάδα της ΕΑΛ να πετυχαίνει σημαντική νίκη στο εκτός έδρας παιχνίδι με με την Άμιλλα Τρικάλων.

Οι παίκτες της ΕΑΛ ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 5-0 κάνοντας εύκολη τη συνέχεια του σετ, αφου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να το ισορροπήσουν χωρίς όμως επιτυχία και φτάσουμε στο 15-25 και 0-1.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα αντιστράφηκαν, οι παίκτες των Τρικάλων ανέβασαν την απόδοσή τους και με αρκετά λάθη των φιλοξενούμενων ήρθε φυσιολογικά η ισοφάριση σε 1-1 με σκορ 25-12.

Στο τρίτο σε η προπονήτρια της ΕΑΛ Μαρία Σκανίκα έκανε εσωτερικές αλλαγές στο σχήμα της ομάδας με αποτέλεσμα, παρά τα πολλά χαμένα σέρβις να επικρατήσουν με 25-21.

Κι ενώ στο τέταρτο σετ φαινόταν ότι οι φιλοξενούμενοι θα πάρουν το παιχνίδι αφού είχαν εξασφαλίσει διαφορά 4-5 πόντων τα λάθη και τα χαμένα σέρβις έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν και με δύο λάθος επιθέσεις της ΕΑΛ να φτάσουν στο 2-2 με 26-24.

Με καλύτερη ψυχολογία η Άμιλλα μπήκε στο Τάι μπρέικ και προηγήθηκε εύκολα 5-1 και 8-3. Όμως εκεί οι αθλητές της ΕΑΛ έδειξαν χαρακτήρα, βελτίωσαν το σέρβις και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή για να φτάσουμε στο τελικό 12-15 και 2-3 σετ.

Παρά τη μεγάλη αποχή από τους αγώνες οι αθλητές των δύο ομάδων φάνηκαν διψασμένοι για παιχνίδι και παρουσίασαν θέαμα με εκπληκτικές φάσεις. Κρίμα που λόγω των περιοριστικών μέτρων λόγω covid-19 δεν υπήρχαν θεατές για να θαυμάσουν τις προσπάθειες τους.

Τα σετ: 15-25 (20′), 25-12 (20′), 21-25 (32′), 26-24 (28′), 12-15 (17′).

ΣΦΦΑ Άμιλλα: (Γούλας Ε) Τέλος Θ, Καραΐσκος Α, Ρουμελιώτης Φ (λ), Γαλάνης Θ, Πάνος Ε, Μπέγας Σ, Ψαρρής Θ.

ΕΑΛ: (Σκανίκα Μ.) Τσέτσιλας Κ, Νταφούλης Α, Σιώμος Ε, Κωνσταντινίδης Κ, Τέλιος Α, Πηλίτσης Π (λ), Σβάρνας Α, Κίτσας Ν, Παπαχρήστος Ο.

Διαιτητές: Αθανασόπουλος Α, Πεταλά Ι.