//Με νίκη επί της ΑΕΛ ολοκλήρωσε η Κ-21

Με νίκη επί της ΑΕΛ ολοκλήρωσε η Κ-21

Με μια ακόμη νίκη ολοκλήρωσε την προσπάθεια της η ομάδα Κ-21 (εφήβων) της ΕΑΛ, στο πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΚΕΛ.

Το Σάββατο 23/11 οι αθλητές της Μαρίας Σκανίκα επικράτησαν της ΑΕΛ στο κλειστό της Νεάπολης με σκορ 3-1 σετ. Με σκαμπανεβάσματα στην απόδοση τους έκαναν τα εύκολα δύσκολα αλλά παρόλα αυτά κατάφεραν να επικρατήσουν και να κλείσουν τις υποχρεώσεις τους με θετικό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο σετ μπήκαν δυναμικά και χωρίς ιδιαίτερα μεγάλη προσπάθεια βρέθηκαν να προηγούνται με 5-1, 16-7 και 20-11. Κάπου εκεί όμως υπήρξε μια χαλάρωση και σταδιακά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 23-19 και ισοφάρισαν σε 24-24. Όμως οι παίκτες της ΕΑΛ αφυπνίστηκαν και κατάφεραν να πάρουν το σετ με 26-24.

Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο με τους γηπεδούχους να έχουν διαρκώς προβάδισμα ένα με δύο  πόντους ως το 8-7. Από εκεί και μετά αύξησαν λίγο τη διαφορά ως και πέντε πόντους, τη διατήρησαν και έφτασαν στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ παρά τις εσωτερικές αλλαγές τα πράγματα δε λειτούργησαν όπως έπρεπε, η ΑΕΛ προηγήθηκε με 1-4 από αλλεπάλληλα λάθη των γηπεδούχων, διατήρησε τη μικρή αυτή διαφορά σε όλη τη διάρκεια του σετ για να φτάσουμε στο 23-25 και 2-1 σετ.

Τέταρτο σετ και η ΑΕΛ έχοντας ψυχολογικό προβάδισμα προηγείται και πάλι με διαφορά που φτάνει ως τους πέντε πόντους, αλλά η έγκαιρη αντίδραση των παικτών της ΕΑΛ φέρνει το ματς στον πόντο (21-22 και 22-23). Εκεί οι γηπεδούχοι υπό την απειλή να οδηγηθεί το παιχνίδι στο τάι μπρέικ ανέτρεψαν το σκορ και τελείωσαν το παιχνίδι με 25-23 και 3-1 σετ.

Το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε βρίσκοντας στην 1η θέση την ομάδα της Αργώ Βόλου, η οποία ανακηρύχθηκε πρωταθλήτρια ΕΣΠΕΚΕΛ Κ-21 για την περίοδο 2019-2020.

Για την ομάδα Κ-21 της ΕΑΛ, ήταν μια ιδιαίτερη χρονιά που λόγω διαφόρων καταστάσεων δε μπόρεσε να επιτύχει το στόχο της πρώτης θέσης (ουσιαστικά χάθηκε στο πρώτο παιχνίδι με την Αργώ).

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές που συμμετείχαν, συγχαρητήρια και καλή επιτυχία στην πρωταθλήτρια Α.Σ. Αργώ Βόλου στην επόμενη φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Κ-21.

Τα σετ: 26-24 (30′), 25-21 (30′), 23-25 (30′), 25-23 (33′).

Ε.Α.Λ.: (Σκανίκα Μ.) Τσέτσιλας Δ, Νταφούλης Α, Παπακωνσταντίνου Μ, Πηλίτσης Π (L), Ρήγας Β, Τσέτσιλας Κ, Παπαθανασίου Α, Τέλιος Α, Σβάρνας Α, Σιώμος Ε, Μπαρλαγιάννης Σ, Πράπας Χ, Ρήγας Σ (L).

Α.Ε.Λ.: (Καλαθάς Ν.) Φλώρος Π, Μπρούτσος Α, Τριανταφύλλου Α, Βουτυρίτσας Χ, Μωυσιάδης Β, Αντωνιάδης Χ, Γογουρόπουλος Α, Γκουμότσιος Ν (L), Πουλίτσης Χ, Μυλωνάς Σ, Κοσμάς Α (L), Ριζούλης Μ, Μουστάκας Γ.

Διαιτητές: Γκότσης Μ, Ευθυμιοπούλου Ν.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής και η τελική βαθμολογία του πρωταθλήματος.