//Ειδικό τουρνουά Κ-21: Ήττα για την ΕΑΛ, προκρίθηκε ο ΑΟ Πρέβεζας

Ειδικό τουρνουά Κ-21: Ήττα για την ΕΑΛ, προκρίθηκε ο ΑΟ Πρέβεζας

Ολοκληρώθηκε χθες Κυριακή, το ειδικό τουρνουά αγοριών Κ-21, που διεξήχθη στη Λάρισα το τριήμερο 21 ως 23 Φεβρουαρίου.

Για την τρίτη αγωνιστική αναμετρήθηκαν η διοργανώτρια ΕΑ Λάρισας με τον ΑΟ Πρέβεζας. Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Πρέβεζας, αφού επικράτησε με 0-3 σετ της γηπεδούχου ΕΑΛ, κατέκτησε την πρώτη θέση του τουρνουά και παράλληλα την πρόκριση στη Β’ φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κ-21.Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 9-9. Εκεί η ομάδα της Λάρισας κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά 2 πόντων, την οποία και διατήρησε ως το 18-16. Όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 7-0 δυσκολεύοντας την υποδοχή της ΕΑΛ προηγήθηκαν 18-23. Οι παίκτες της ΕΑΛ προσπάθησαν να ανατρέψουν το προβάδισμα των αντιπάλων αλλά δε μπόρεσαν και το σετ έληξε υπέρ των φιλοξενούμενων με 21-25.

Εντελώς διαφορετική εικόνα είχε το δεύτερο σετ, αφού οι γηπεδούχοι με πολλά προβλήματα και λάθη, δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα με αποτέλεσμα η ομάδα του ΑΟΠ να επικρατήσει εύκολα με 11-25.

Στο τρίτο σετ η ΕΑΛ προσπάθησε να κάνει την υπέρβαση για να κατακτήσει το σετ, αλλά μετά το 8-9 οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίρνουν απόσταση ασφαλείας 5 πόντων στο σκορ, την οποία και διατήρησαν ως το τέλος του παιχνιδιού παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων.Έτσι η ομάδα του ΑΟ Πρέβεζας κατέκτησε τη νίκη και την πρώτη θέση του τουρνουά, έχοντας δύο νίκες και συγκεντρώνοντας 6 βαθμούς, με δεύτερη την ΕΑΛ με μια νίκη και 3 βαθμούς και στην τρίτη θέση η ομάδα του  ΕΓΣ Ζαφειράκη Νάουσας με δύο ήττες και 0 βαθμούς.

Τα σετ του αγώνα: 21-25 (25′), 11-25 (19′), 20-25 (25′).

ΕΑΛ: (Σκανίκα Μ) Κίτσας Ν, Τσέτσιλας Δ, Παπαγεωργίου Ν, Νταφούλης Α, Πηλίτσης Π, Ρήγας Β, Τσέτσιλας Κ, Παπαθανασίου Α, Τέλιος Λ, Σβάρνας Α, Αιώνος Ε, Μπαρλαγιάννης Σ, Παπαχρήστος Ο, Τσέτσιλας Α.

ΑΟ Πρέβεζας: (Τσεκούρας Γ) Χριστοφορίδης Φ (λ), Μπρακάι Μ, Καζούκας Η, Μπούτσι Τ, Σταγογιαννάκης Ι, Κακαβούλης Κ, Γιώτης Κ, Μικρώνης Μ, Γκάλιος Ν, Ντίμο Η, Ρούσος Ε.

Διαιτητές: Κατσιούλης Χ, Κακάτσιου Ε, Ιατροπούλου Β.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΝ Α.Ο. ΠΡΕΒΕΖΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ.

Η ανάληψη του τουρνουά από την ΕΑΛ ήταν μια πολύ καλή εμπειρία, τόσο στο αγωνιστικό κομμάτι, αφού οι αθλητές που αγωνίστηκαν ήταν στην πλειοψηφία τους παίδες και παμπαίδες, όσο και στο οργανωτικό, αφού η ΕΑΛ είχε πολλά χρόνια να διοργανώσει κάποιο τουρνουά αναπτυξιακων τμημάτων αγοριών.Σε αυτό συνέβαλλαν, η άμεση συνεργασία με την Ένωση Σωματείων Πετοσφαίρισης Κεντρικής Ελλάδας (ΕΣΠΕΚΕΛ), και φυσικά η στήριξη των χορηγών του τουρνουά, το κατάστημα εστίασης “Πάμε Πλατεία” όπου παρατέθηκαν τα γεύματα των φιλοξενούμενων αποστολών, και οι Αστικές Συγκοινωνίες Λάρισας για τη μετακίνηση των αθλητών και προπονητών.

Το παρόν στον αγώνα έδωσε ο εκπρόσωπος του Δήμου Λαρισαίων κος Μιχάλης Αναστασίου, ο πρόεδρος της ΕΣΠΕΚΕΛ κος Αστέριος Πατσιαούρας, ο πρόεδρος της ΕΑΛ κος Γιάννης Περουλάκης, ο επίτιμος πρόεδρος της ΕΑΛ κος Σπύρος Μπαρμπούτης καθώς και αρκετοί θεατές.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τους χορηγούς μας αφού οι δύο αποστολές των ομάδων εκφράστηκαν με τα καλύτερα λόγια για την φιλοξενία που τους προσφέραμε στην πόλη μας.

Δείτε στιγμιότυπα από παιχνίδι με το φακό του Volleynewsthessalias.