//Α’2 Ανδρών: Πολύ καλή εμφάνιση χωρίς όμως βαθμολογικό αντίκρισμα

Α’2 Ανδρών: Πολύ καλή εμφάνιση χωρίς όμως βαθμολογικό αντίκρισμα

Ηττήθηκαν οι άνδρες της ΕΑΛ από την τρίτη στη βαθμολογία ομάδα του Ήφαιστου στη Φλώρινα, δίνοντας μεγάλη μάχη να αποσπάσουν τουλάχιστον ένα βαθμό, χωρίς όμως να το καταφέρουν.

Παρά τις απουσίες τεσσάρων παικτών η ομάδα της ΕΑΛ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, σε μια πολύ δυνατή έδρα, με μια εκ των ομάδων που διεκδικεί θέση στην τετράδα και την άνοδο στην preleague.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή του πρώτου σετ δυνατά στο παιχνίδι και παρά τη μικρή διαφορά που απέσπασαν οι παίκτες του Ήφαιστου δεν πτοήθηκαν και έπαιξαν στα ίσα. Ορισμένα λάθη και ένα δύο φαλτσοσφυρίγματα προς το τέλος του σετ, έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα της Φλώρινας.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες της ΕΑΛ ξεκίνησαν εντυπωσιακά αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους φτάνοντας ως και επτά πόντους διαφορά. Με τον  αέρα της διαφοράς αυτής συνέχισαν και κατέκτησαν το σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Με ανεβασμένη ψυχολογία και βλέποντας ότι μπορεί κάτι να κερδίσουν από το ματς οι παίκτες του Λάμπρου Πράπα μπήκαν στο τρίτο σετ με στόχο την κατάκτηση του, όμως η εμπειρία των παικτών του Ήφαιστου ανέτρεψε το πλάνο τους και σε συνδυασμό με κάποιες αμυντικές δυσλειτουργίες ήρθε το 2-1.

Παρόλα αυτά οι Λαρισαίοι δεν τα παράτησαν και στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλη μάχη για την κατάκτηση του. Και πάλι όμως στις λεπτομέρειες οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επικρατήσουν για να φτάσουμε στο τελικό 3-1.

Με την εμφάνιση αυτή οι παίκτες της ΕΑΛ έδειξαν ότι μπορούν να κατακτήσουν το φετινό τους στόχο, που δεν είναι άλλος από την παραμονή στην κατηγορία, και παρά την ήττα, δικαιούνταν τουλάχιστον ένα βαθμό στο παιχνίδι.

Τα σετ του αγώνα: 25-18 (27΄), 21-25 (25΄), 25-18 (28΄), 25-20 (27΄)

Α.Π.Σ. Ήφαιστος Φλώρινας: (Γκολίτσης Σ), Γρηγοριάδης Κ, Γαληρόπουλος Ε, Καλλέργης Μ, Καρακασίδης Κ, Πηλιοκατερός Ν, Ρεμπούτζιας Α, Αντωνιάδης Α (λ), Πετρόπουλος Λ, Χατζόπουλος Δ, Νικολαΐδης Χ, Χρυσάφης Δ, Γιάπης Β, Πέσσιος Γ, Τσεμπερίδης Θ. (λ).

Ε.Α. Λάρισας: (Πράπας Λ), Μωυσιάδης Α, Γερομιχαλός Α, Πανταζόπουλος Κ, Τσέτσιλας Κ, Παπαθανασίου Α, Μπαζιάνας Σ, Σιώμος Ε, Δςληγιάννης Α, Πράπας Χ, Πηλίτσης Π (λ).

Διαιτητές: Πορτοκαλίδης Χ, Καρακενίδης Α, Καρυπίδου Ε.

Οι προσπάθειες πλέον επικεντρώνονται στη συνέχεια του πρωταθλήματος και ιδιαίτερα στον αγώνα του ερχόμενου Σαββάτου 25/2 στο παιχνίδι με τον Πανηπειρωτικό Ιωαννίνων, σε ένα ματς κομβικής σημασίας, όπου η ομάδα χρειάζεται τον φίλαθλο κόσμο της Λάρισας στο πλευρό της για να ενισχύσει την προσπάθεια της.