//ΤΟ ΣΗΚΩΣΑΝ ΟΙ ΠΑΙΔΕΣ ΤΗΣ ΕΑΛ

ΤΟ ΣΗΚΩΣΑΝ ΟΙ ΠΑΙΔΕΣ ΤΗΣ ΕΑΛ

Πρωταθλήτρια Κεντρικής Ελλάδας για την περίοδο 2017-2018 είναι από χθες το απόγευμα η παιδική ομάδα της ΕΑΛ, μετά από την επικράτησή επί της αντίστοιχης ομάδας της Αργώ Βόλου με 1-3 σετ.

Σε έναν αγώνα γεμάτο ένταση και πάθος στο κλειστό γυμναστήριο της Αγιάς, ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου μετά από εννέα χρόνια, ολοκληρώνοντας αήττητη τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΚΕΛ.

Οι παίκτες της ΕΑΛ ξεκίνησαν το παιχνίδι νευρικά, κάνοντας αρκετά λάθη, φανερά επηρεασμένοι από το άγχος για τη νίκη. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στους πόντους ως το 8-7, ώσπου η τυπικά γηπεδούχος Αργώ ξέφυγε με 12-9 εκμεταλλευόμενη τα λάθη των αντιπάλων και αυξάνοντας σιγά σιγά τη διαφορά κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ η ΕΑΛ αφού απέβαλλε το άγχος, ανέβασε την απόδοσή της, με σωστές επιθετικές επιλογές και πολύ βελτιωμένο σερβίς, πήρε μικρό προβάδισμα από την αρχή του σετ. Εκεί όμως με ένα σερί δέκα πόντων από το πολύ πιεστικό σερβίς του Νταφούλη, προηγήθηκε με 9-19. Η ομάδα του Βόλου προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς όμως να το καταφέρει κι έτσι η ΕΑΛ πήρε το σετ με 17-25, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν και πάλι μαζί με τους φιλοξενούμενους να κάνουν και πάλι αρκετά λάθη, αλλά να ακολουθούν στο σκορ. Παίρνοντας όμως τάιμ άουτ στο 13-8, τα πράγματα άλλαξαν και με όπλο και πάλι το πολύ καλό σερβίς το σκορ γύρισε κάνοντας το 21-25 και 1-2 σετ.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ η ομάδα της Αργώ διατηρούσε σε όλη τη διάρκεια του ένα μικρό προβάδισμα 2-4 πόντων μέχρι το 20-17. Ενώ φάνηκε προς στιγμή πως θα οδηγούμασταν σε πέμπτο σετ, οι παίκτες της ΕΑΛ βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, ισοφάρισαν σε 21-21. Εκεί έγινε πραγματική μάχη, η ΕΑΛ προηγήθηκε 21-24, η Αργώ ισοφάρισε 24-24, αλλά με δύο συνεχόμενους πόντους οι παίκτες της Λάρισας τελείωσαν το παιχνίδι με 24-26 ξεσπώντας σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Πολύ καλή η διαιτησία των κυρίων Κολτσίδα και Παπαγεωργίου.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ακολούθησε σύντομος χαιρετισμός του εκπροσώπου της ΕΣΠΕΚΕΛ κου Γιάννη Χρυσόπουλου, του προέδρου της ΕΑΛ κου Σπύρου Μπαρμπούτη και οι απονομές. Τα αναμνηστικά στους διαιτητές του αγώνα επέδωσε ο Αγιώτης προπονητής του γυναικείου τμήματος της ΑΕΛ κος Λάμπρος Πράπας. Τα μετάλλια στους παίκτες της Αργώ παρέδωσε ο προπονητής του Ερμή Αγιάς κος Χρυσόστομος Τσιρογιάννης, ενώ στους πρωταθλητές ο κος Γιάννης Χρυσόπουλος. Το κύπελλο στην πρωταθλήτρια ομάδα της ΕΑΛ απένειμε ο πρόεδρος του συλλόγου κος Σπύρος Μπαρμπούτης.

Θα θέλαμε να συγχαρούμε τους παίκτες και τον προπονητή της αντίπαλης ομάδας ΑΣ Αργώ Βόλου για την προσπάθειά τους και τη συμμετοχή τους στον τελικό. Επίσης να εκφράσουμε τις ευχαριστίες μας στον προπονητή του Ερμή Αγιάς κο Χρυσόστομο Τσιρογιάννη και στον έφορο του Ερμή κο Καρνάβα Χρήστο για τη συμβολή τους και τις διευκολύνσεις που παρείχαν στη διεξαγωγή του τελικού. Ακόμη, ευχαριστούμε και το Volleynewsthessalias για τη ζωντανή διαδικτυακή μετάδοση του αγώνα.

Τα σετ του αγώνα: 25-16 (20′), 17-25 (20′), 21-25 (29′), 24-26 (27′).

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΑΡΓΩ: (Γεωργουλάς Σ) Βυσαρίου Α, Πασχαλίδης Α, Χαβδουλάς Κ, Ρουσμένης Χ, Σίμος Δ, Ιωνάς Α, Κασιούρας Κ, Σπανουδάκης Γ (L), Ξενοκώστας, Αναστασίου Β, Παξιμαδάκης Χ, Σαράτσης Ε.

ΕΑΛ: (Ματίκας Κ, Γαλάνης Ε) Πράπας Χ, Πανταζόπουλος Κ, Τσέτσιλας Κ, Νταφούλης Α, Παπαθανασίου Α, Γερομίχαλος Α, Ρήγας Β, Σιώμος Ε, Πηλίτσης Π (L), Ρήγας Σ, Σπανός Κ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κολτσίδας Ε, Παπαγεωργίου Α, Ιωάννου Κ.

Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας όμως δεν έχουν τελειώσει, αφού η κατάκτηση του πρωταθλήματος συνοδεύεται και από την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων. Μετά από την κλήρωση που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 27 Απριλίου στα γραφεία της ΕΟΠΕ, σχηματίστηκαν οι τέσσερις όμιλοι του πρωταθλήματος. Η ΕΑΛ κληρώθηκε στον Α΄ όμιλο και θα αντιμετωπίσει τις ομάδες της Ελπίδας Αμπελοκήπων (1η θέση ΕΠΕΣΘ), ΠΟ Μουδανιών (3η θέση ΕΠΕΣΘ) και ΑΟ Ορεστιάδας (2η θέση ΕΣΠΕ Θράκης/Αν. Μακεδονίας). Οι αγώνες θα διεξαχθούν από τις 3 ως 6 Μαΐου στη Θεσσαλονίκη στο κλειστό γυμναστήριο Ι. Λεμονίδης.

Α΄ όμιλος:
1η αγωνιστική (Πέμπτη 3/5)
ΑΣ Ελπίς Αμπελοκήπων – ΕΑΛ (19:00)
ΑΟ Ορεστιάδας – ΠΟ Μουδανιών (21:00)
2η αγωνιστική (Παρασκευή 4/5)
ΑΟ Ορεστιάδας – ΑΣ Ελπίς Αμπελοκήπων (17:00)
ΠΟ Μουδανιών – ΕΑΛ (19:00)
3η αγωνιστική (Σάββατο 5/5)
ΕΑΛ – ΑΟ Ορεστιάδας (15:00)
ΑΣ Ελπίς Αμπελοκήπων – ΠΟ Μουδανιών (17:00)