//Την 4η θέση κατέκτησαν οι Σιώμος-Πηλίτσης στο North Area Beach Volley Circuit

Την 4η θέση κατέκτησαν οι Σιώμος-Πηλίτσης στο North Area Beach Volley Circuit

Μεγάλη επιτυχία η κατάκτηση της τέταρτης θέσης από τους αθλητές της ΕΑΛ Ευάγγελο Σιώμο και Πέτρο Πηλίτση, στην τελική φάση του North Area Beach Volley Circuit.

Η τελική φάση του τουρνουά διεξήχθη στην Κυανή Ακτή της Πρέβεζας το Σαββατοκύριακο 8-9 Αυγούστου με τη συμμετοχή 16 ομάδων αγοριών από όλη την Ελλάδα, αφού είχαν προηγηθεί τα προκριματικά τουρνουά σε άλλες πόλεις.

Οι δύο Λαρισαίοι αθλητές δοκίμασαν τις δυνάμεις τους για πρώτη φορά σε τουρνουά τέτοιας δυναμικότητας και άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις για το μέλλον, αποκομίζοντας ταυτόχρονα πολύτιμες εμπειρίες.

Οι αγώνες των παικτών της ΕΑΛ ξεκίνησαν το Σάββατο το πρωί με νίκη επί των Κόλλη/Λαδά. Με 2-0 σετ (21-8, 21-17). Στη συνέχεια αντιμετώπισαν τους Μικρώνη/Ρούσο από την Πρέβεζα από τους οποίους ηττήθηκαν με 0-2 (19-21, 13-21). Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας σε παιχνίδι θρίλερ επικράτησαν με 2-1 σετ (21-14, 22-24, 15-10) των Μήλια/Καραμανίδη από την Αλεξανδρούπολη και εξασφάλισαν την πρόκριση στη φάση των 8.

Τη δεύτερη μέρα του τουρνουά αντιμετώπισαν στο πρώτο ματς το ζευγάρι Θεοδωρακόπουλου/Πετρόπουλου από την Πάτρα και επικράτησαν με 2-1. Η συνέχεια ήταν εξίσου καλή και στο παιχνίδι με αντιπάλους το δίδυμο από την Κω, Θανόπουλο/Μαραγκό, με σκορ 2-0 και πρόκριση στους ημιτελικούς.

Στον ημιτελικό αντιμετώπισαν το πολύ έμπειρο ζευγάρι των Κουρτίδη/Καφούρου και με τα πρώτα σημάδια κόπωσης η ήττα ήρθε φυσιολογικά με 0-2 σετ (13-21, 18-21).

Στο μικρό τελικό πάλαιψαν δυνατά χάνοντας το πρώτο σετ από τους Αθηναίους Μπαλίνη/Ρεστέμη. Στο δεύτερο σετ ανέκαμψαν και αποφάσισαν σε 1-1 αλλά πλέον η κούραση κατέβαλε τους Λαρισαίους και ηττήθηκαν με 2-1  σετ μη μπορώντας να κατακτήσουν ένα μετάλλιο και να αρκεστούν στην τέταρτη θέση.

Το ζευγάρι της ΕΑΛ έδωσε τον καλύτερο του εαυτό αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις και αποκόμισαν πολλές εμπειρίες.

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας για την παρουσία τους και την εκπροσώπηση της πόλης μας με τον καλύτερο τρόπο.