//Παίδων ΕΣΠΕΚΕΛ: Νέα νίκη στο Βόλο και πρώτη η ΕΑΛ

Παίδων ΕΣΠΕΚΕΛ: Νέα νίκη στο Βόλο και πρώτη η ΕΑΛ

Με νίκη συνέχισαν οι παίδες της ΕΑΛ και μέσα στο Βόλο όπου επικράτησαν της τοπικής Αργώ με 2-3 σετ.

Στον αγώνα που διεξήχθη για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Παίδων (μεταφέρθηκε όλη η αγωνιστική ημέρα από τις 10 /3) οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και πήραν τη νίκη με απώλεια ενός βαθμού.

Η εντός έδρας ήττα της ΑΕΛ από τον ΣΠΑΚ διευκόλυνε περισσότερο την κατάσταση για την ΕΑΛ αφού η διαφορά αυξήθηκε στο +6 και  κατέκτησε την πρώτη θέση στον Α΄ όμιλο δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της πρώτης φάσης αφού ουσιαστικά χρειάζεται μόνο ένα σετ στον αγώνα της ερχόμενης Κυριακής με την ΑΕΛ για να κατακτήσει και μαθηματικά την πρώτη θέση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ήταν ένας πολύ έντονος αγώνας με πάθος, ένταση και νεύρα αφού τα λάθη της πρώτης διαιτητού εκνεύρισαν προπονητές, φιλάθλους και παίκτες. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ο έλεγχος είχε χαθεί από τους διαιτητές με την αντιπαράθεση να γίνεται μεγαλύτερη. Αξίζουν όμως συγχαρητήρια στους παίκτες των δύο ομάδων γιατί παρόλο τον εκνευρισμό κράτησαν το επίπεδο ψηλά και προσέφεραν υπέροχο θέαμα στους φιλάθλους.

Η ομάδα της ΕΑΛ να προηγήθηκε σχετικά δύσκολα στα σετ 0-1 παρά τα λάθη της. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν ισοφάρισαν σε 1-1 και προηγήθηκαν με 2-1 αφού ήδη οι φιλοξενούμενοι παίκτες ήδη είχαν εκνευριστεί με την όλη κατάσταση. Στο τέταρτο σετ ο προπονητής τους ηρέμησε και με άριστο σέρβις, αποτελεσματικό μπλοκ και επιτυχημένες επιθέσεις επικράτησαν εύκολα με 12-25. Στο τάι μπρέικ με ανεβασμένη ψυχολογία η ΕΑΛ μπήκε και πάλι δυνατά, πήρε άμεσα διαφορά τριών πόντων και χωρίς να δώσει δικαίωμα στους γηπεδούχους τελείωσε το παιχνίδι με 2-3 σετ.

Συγχαρητήρια στους αθλητές μας για την όπως εξελίχθηκε δύσκολη νίκη, αλλά και στους αθλητές της Αργώ για τη μαχητικότητά τους.

Τα σετ του αγώνα: 19-25 (27΄), 25-19 (25΄), 25-17 (22΄), 12-25 (24΄), 8-15 (15΄).

ΑΡΓΩ: (Βούλγαρης Κ, Τιρτιράκης Ε.) Σαράτσης Ε, Ιωνάς Α, Σκιαθίτης Α, Ξενοκώστας Σ, Αναστασίου Β, Παξιμαδάκης Χ, Τσεσμελής Γ, Σπανουδάκης Γ (L).

Ε.Α.Λ.: (Γαλάνης Ε) Νταφούλης Α, Παπαθανασίου Α, Πηλίτσης Π (L), Τσέτσιλας Κ, Σιώμος Ε, Τσούτσος Λ, Γερομίχαλος Α, Τέλιος Α, Ρήγας Σ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μακρυγιάννη Θ, Παπάζογλου Α.