//Παμπαίδων ΕΣΠΕΚΕΛ: Νίκη με ολική ανατροπή εκτός έδρας για την ΕΑΛ

Παμπαίδων ΕΣΠΕΚΕΛ: Νίκη με ολική ανατροπή εκτός έδρας για την ΕΑΛ

Ολική ανατροπή στο εκτός έδρας παιχνίδι παμπαίδων με την ΑΕΛ για το πρωτάθλημα ΕΣΠΕΚΕΛ. Με τεράστια ψυχικά αποθέματα και ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους οι νεαροί παίκτες της ΕΑΛ κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους 2-0 σετ και να φύγουν με τους δύο βαθμούς της νίκης από την έδρα των γηπεδούχων.

Συγκεκριμένα στα δύο πρώτα σετ οι φιλοξενούμενοι  αγωνίστηκαν με διαφορετικό σχήμα, το πάλεψαν αλλά ήταν «έξω από τα νερά τους» με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ αφού τα έχασαν με 25-17 και 25-19.

Στο τρίτο σετ όμως η εσωτερική αλλαγή απέφερε καρπούς και επικράτησαν εύκολα με 14-25. Από εκεί και πέρα όλα πήραν το δρόμο τους αφού με κεκτημένη ταχύτητα και όπλα το πιεστικό σερβίς αλλά και την πολύ καλή άμυνα κέρδισαν το τέταρτο σετ με 7-25 και το τάι μπρέικ με 5-15.

Μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη που διατηρεί την ομάδα της ΕΑΛ στο κυνήγι των δύο πρώτων θέσεων του ομίλου για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα σετ: 25-17 (27΄), 25-19 (27΄), 14-25 (17΄), 7-25 (22΄), 5-15 (10΄).

ΕΑΛ: (Γαλάνης Ε) Τσούτσος Λ, Νταφούλης Α, Γερομίχαλος Α, Παπαθανασίου Α, Πηλίτσης Π, Τσέτσιλας Α, Σιώμος Ε, Τέλιος Α, Ρήγας Σ (L).

ΑΕΛ: (Τσιώλης Ι) Γογουρόπουλος Δ, Αντωνιάδης Χ, Ζάγκας Χ (L), Ζαχείλας Χ, Μουστάκας Γ, Μπρούτσος Α, Μυλωνάς Σ, Παντούλης Α, Πουλίτσης Χ, Τριανταφύλλου Α, Αντωνόπουλος Κ.

Ευχαριστούμε το volleynewsthessalias για την παραχώρηση του φωτογραφικού υλικού.