//ΣΤΟ FINAL-4 ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΟΙ ΝΕΑΝΙΔΕΣ

ΣΤΟ FINAL-4 ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΟΙ ΝΕΑΝΙΔΕΣ

ΣΤΟ FINAL-4 ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΟΙ ΝΕΑΝΙΔΕΣ ΤΗΣ ΕΑΛ

Με μεγάλη οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία τελείωσαν οι αγώνες του ενός (όμιλος Βορρά)από τους 2 ομίλους της Ημιτελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων που ανέλαβε και διοργάνωσε το Γυναικείο τμήμα της ΕΑΛ

Η ΕΑ Λάρισας σπάζοντας την κακή παράδοση να χάνει στο παρά πέντε, στα τελευταία παιχνίδια με την Ελπίδα Αμπελοκήπων,  επικράτησε αυτή τη φορά της αντιπάλου της με 3-2, στο ντέρμπι των αήττητων ομάδων του Α’ ομίλου της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος νεανίδων που έγινε στο «κλειστό» Γυμναστήριο Νεάπολης 25/2-29/2, ωστόσο και οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στο Final 4 του πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων

Η τελική φάση της διοργάνωσης θα διεξαχθεί το διήμερο 12-13 Μαρτίου στον Παλαμά Καρδίτσας και τα ζευγάρια των ημιτελικών έχουν ως εξής:
Μαρκόπουλο – ΑΣ Ελπίς Αμπελοκήπων(Θες/νίκης)
ΕΑ Λάρισας – ΑΟ Αιγάλεω.
Δραματικό μέχρι τέλους ήταν το ντέρμπι του Α ομίλου, στο οποίο η ΕΑ Λάρισας νίκησε την Ελπίδα με 3-2.
H Ελπίδα μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και έφτασε να προηγείται με 17-10, κ Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν (18-18),η Ελπίδα πήρε ξανά προβάδισμα   (19-21)και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος(22-25).
Στο δεύτερο σετ η Λάρισα ξεκίνησε με την Διάλλα διαγώνια και προηγήθηκε αμέσως με 9-2 και 12-3, για να φτάσει εύκολα στην ισοφάριση(25-13). Πολύ συναρπαστικό ήταν το τρίτο σετ, στο οποίο η Ελπίδα ήταν μπροστά μέχρι το 17-20, αλλά η ΕΑΛ ισοφάρισε και πήρε το σετ στην… παράταση, χάρη και στα λάθη των αντιπάλων της(29-27).
Στο τέταρτο σετ η Ελπίδα έφτασε να προηγείται με 19-11 και 20-14, ωστόσο και πάλι η ΕΑΛ πλησίασε, χωρίς να μπορέσει να φτάσει στην κατάκτησή του(21-25). Το ντέρμπι κορυφώθηκε στο τάι μπρέικ, όπου η ΕΑΛ προηγήθηκε 14-12, η Ελπίδα ισοφάρισε, αλλά τα κορίτσια της ΕΑΛ, έφτασαν στη νίκη(16-14) και την πρώτη θέση.

Το  τμήμα Νεανίδων της Ε.Α.Λ.  πρώτο σε συγκομιδή μεταλλίων από τους συλλόγους όλης της Ελλάδας, συνεχίζοντας  την μακρά παράδοση του συλλόγου , πιστοποίησε  με αυτή του την επιτυχία, για  ακόμα μια φορά την υπεύθυνη και δημιουργική δουλειά που γίνεται σε όλα τα τμήματα υποδομής του γυναικείου βόλεϊ

Τμήμα Νεανίδων κατέκτησε  στα μέχρι τώρα διεξαχθέντα Πανελλήνια πρωταθλήματα : 4 χρυσά μετάλλια, 4 αργυρά και 3 χάλκινα.

Τα σετ: 22-25, 25-13, 29-27, 21-25, 16-14

ΕΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Πνάκας Πέτρος- Παπαστεργιου  Σωκράτης): Κοντονάσιου Δεσποινα, Τάση Βασιλικη, Διάλλα Βασιλικη, Εξάρχου Ειρήνη, Σταυροθεοδώρου Εύα, Δούρου Εβελινα, Μανδραβέλη Μαρία (λ) – Γεροκώστα Ζωή, Παπακώστα Βασιλικη, Παπαθανασίου Εβελίνα, Αλβίζου Αποστολία, Ζιάγγα Μαρία, Κωνσταντούλα Αριάδνη, Γίτση Εβίτα,Νταναβάρα Λυδία
Ο Αρχέλαος νίκησε τον Ηρακλή Ιωαννίνων με 3-2 και κατέκτησε την τρίτη θέση στον Α όμιλο.  Tα σετ: 18-25, 25-13, 25-22, 19-25, 15-12