//Β’ Εθνική ανδρών: Πρώτη ήττα για την ΕΑΛ

Β’ Εθνική ανδρών: Πρώτη ήττα για την ΕΑΛ

Ένας αγώνας που δικαίωσε τον τίτλο του ντέρμπι, πραγματοποιήθηκε τη Κυριακή το απόγευμα στο Χαλκιοπούλειο κλειστό γυμναστήριο της Λαμίας. Αντιμέτωπες οι δύο ομάδες που συγκατοικούσαν μέχρι εκείνη την ώρα στην κορυφή του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής ανδρών, η γηπεδούχος Φθία και η φιλοξενούμενη ΕΑΛ.

Παιχνίδι με πλούσιο θέαμα, εντυπωσιακές φάσεις, ανατροπές και αγωνία, αντάμειψε τους θεατές που βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου και απόλαυσαν ένα χορταστικό αγώνα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα στο πρώτο σετ, εναλλάσονταν στο σκορ με διαφορά ως δύο πόντους ως το 12-13. Εκεί οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μικρό σερί 4-0 για να προηγηθούν με 16-13. Οι παίκτες της ΕΑΛ όμως αντέδρασαν και γύρισαν το 17-14 σε 17-20, διαφορά που αύξησαν  ως το τέλος του σετ σε 20-25.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν προβάδισμα ως το 16-16. Εκεί δημιουργήθηκαν προβλήματα στην υποδοχή της ΕΑΛ και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 21-16. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν έφεραν το σκορ στο 21-19, όμως οι παίκτες της Λαμίας δεν άφησαν την ευκαιρία να χαθεί και ισοφάρισαν σε 1-1σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ τα απανωτά λάθη στην υποδοχή της ΕΑΛ και η ανεβασμένη ψυχολογία των γηπεδούχων, τους έδωσαν το σημαντικό προβάδισμα με 8-0. Από εκεί και πέρα οι Λαρισαίοι βελτιώθηκαν αλλά πλέον κυνηγούσαν το σκορ και ήταν πολύ δύσκολο να το ανατρέψουν. Έτσι η Φθία έκανε εύκολα το 2-1 σετ με 25-16.

Το τέταρτο σετ ηταν το εντυπωσιακότερο και δόθηκε η μεγάλη μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η Φθία πιο αποτελεσματική σταδιακά προηγείται με 7-4, 11-6 και 14-8. Όμως οι παίκτες της ΕΑΛ εκεί αντιδρούν και με αποτελεσματικά σέρβις και εντυπωσιακά μπλοκ δυσκολεύουν την υποδοχή και την επίθεση των αντιπάλων και με σερί 7-0 φέρνουν το παιχνίδι στο 14-15, 19-15 και 18-23. Οι γηπεδούχοι ανακάμπτουν και φτάνουμε στο 22-23. 22-24 από την ΕΑΛ, το πρώτο από τα οκτώ set ball, ώσπου οι γηπεδούχοι καταφέρουν να κατακτήσουν το σετ με 33-31 ύστερα από λάθος επίθεση της ΕΑΛ στο φιλέ (32-31) και τελειωμένη επίθεση του  έμπειρου Παπαθωμόπουλου.

Στο 28-27 σημειώθηκε μια αμφισβητούμενη φάση σε επίθεση της ΕΑΛ όπου η μπάλα βρήκε στο μπλοκ του αμυνόμενου κεντρικού αλλά οι διατητές έδωσαν ότι η μπάλα βρήκε στο πάνω μέρος το φίλε και δεν πέρασε στο αντίπαλο γήπεδο. Κατά τα άλλα η διαιτησία ήταν άριστη.

Ήταν ένα πολύ δυνατό και όμορφο παιχνίδι που σύμφωνα με δηλώσεις των παικτών και των δύο ομάδων, ίσως ήταν το καλύτερο της φετινής χρονιάς.

Τα σετ του αγώνα: 20-25 (25′), 25-21 (27′), 25-16 (22′), 33-31 (32′).

Α.Π.Σ. Φθία: (Παπαθωμόπουλος Θ) Δρανδάκης Α, Νικολάου Ι, Γρηγοράκης Ι, Μουρρίζι Γ, Τσαδήμας Γ (Λ), Καραπατής Γ, Κωσταράς Β, Κωνσταντινίδης Λ, Γιαννέλης Σ, Παπαθωμόπουλος Θ, Δημουλάς Κ, Μπελούμπασης Γ, Νάτσιος Ν (Λ)

Ε.Α.Λ.: (Καλύβας Α) Μωυσιάδης Α, Πατσιαούρας Φ, Ναλετάκης Χ, Ματούλας Α, Γαλάνης Ε (Λ), Μούρος Δ, Μαντάρας Κ, Μαγκούτης Γ, Μπαζιάνας Σ, Σιώμος Ε, Πράπας Χ, Πηλίτσης Π (Λ).

Διαιτητές: Κούτσης Π, Καλαντζής Η, Καραβά

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία μετά από 8 αγωνιστικές:

Επόμενο παιχνίδι για την ΕΑΛ, την Κυριακή 22 Δεκεμβρίου στις 6 το απόγευμα με τον Φιλαθλητικό Λαμίας στο κλειστό γυμναστήριο του 1ου γυμνασίου, με το οποίο τελειώνει ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος.

Οι αθλητές της ομάδας φιλοδοξούν να κλείσουν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στον πρώτο γύρο, αλλά και για το 2019.