//Β’ Εθνική ανδρών: Πρώτη εντός έδρας ήττα για την ΕΑΛ

Β’ Εθνική ανδρών: Πρώτη εντός έδρας ήττα για την ΕΑΛ

Δεν κατάφερε να κερδίσει το ντέρμπι κορυφής με τη Φθία η ανδρική ομάδα της ΕΑΛ και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου, πίσω από την ομάδα της Λαμίας με τέσσερις βαθμούς διαφορά.

Παρόλο το καλό ξεκίνημα και το προβάδισμα ακόμη και με πέντε πόντους, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν προβλήματα στην υποδοχή και σκαμπανεβάσματα στην απόδοση με αποτέλεσμα η ομάδα της Λαμίας να ανατρέψει το σκορ και να προηγηθεί με 0-1 σετ.Στο δεύτερο σετ η ΕΑΛ βελτιώθηκε αισθητά και το κατέκτησε πιο εύκολα, αφού μετά το 16-14 ανέβασε την απόδοσή της και επικράτησε με 25-17 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με τους παίκτες της ΕΑΛ να διατηρούν μικρή διαφορά και τις δύο ομάδες να παλεύουν για το ποια θα πάρει το προβάδισμα με τους γηπεδούχους να το καταφέρνουν με 25-23.Σε αυτό το σημείο αρκούσε στην ΕΑΛ να κατακτήσει και το τέταρτο σε με διαφορά πέντε πόντων ώστε να βρεθεί στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου. Όμως οι παίκτες της Λαμίας είχαν διαφορετική άποψη και με ένα 3-0 και 5-1, δυσκόλεψαν και πάλι την υποδοχή της ΕΑΛ και άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ. Τελικά διατήρησαν και αύξησαν τη διαφορά για να καταλήξουμε στο 16-25 και 2-2 σετ.Το tie break ήταν πραγματική μονομαχία με τους δύο αντιπάλους να θέλουν τη νίκη και να πηγαίνουν πόντο πόντο ως το τελικό 13-15 και 2-3 σετ.

Το παιχνίδι δικαίωσε το χαρακτηρισμό του ντέρμπι και αποζημίωσε τους φιλάθλους που το παρακολούθησαν και απόλαυσαν πλούσιο θέαμα, παρά την όχι και τόσο καλή εμφάνιση της ομάδας μας. Οι παίκτες της Φθία, παρά τις ελλείψεις, παρουσιάστηκαν πιο ψύχραιμοι και πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα.Έτσι μια αγωνιστική πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής:

Στην τελευταία αγωνιστική η ΕΑΛ δε θα μεταβεί στη Λαμία για τον τελευταίο αγώνα, αφού η ομάδα του Φιλαθλητικού Λαμίας αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα κι έτσι ο αγώνας κατοχυρώνεται με 0-3 σετ και 0-75 πόντους στην ΕΑΛ.

Έτσι ουσιαστικά οι τέσσερις ομάδες που θα αγωνιστούν στα play off έχουν ήδη ξεχωρίσει και η βαθμολογία τους θα έχει ως εξής: Α.Π.Σ. ΦΘΙΑ 4 βαθμούς, Ε.Α. ΛΑΡΙΣΑΣ 2 βαθμούς, Α.Σ. ΑΡΓΩ 1 βαθμό και Α.Ε.Λ. 0.

Τα σετ: 21-25 (30′), 25-17 (24′), 25-23 (30′), 16-25 (24′), 13-15 (20′).Ε.Α.Λ.: (Καλύβας Α), Μωυσιάδης Α, Πατσιαούρας Φ, Ναλετάκης Χ, Κουτσομάρκος Κ, Ματούλας Α, Γαλάνης Ε (λ), Μούρος Δ, Μαντάρας Κ, Μαγκούτης Γ, Μπαζιάνας Σ, Σιώμος Ε, Πράπας Χ, Πηλίτσης Π (λ).

Φθία: (Τσαδήμας Χ), Τσάντζαλης Ε, Μουρρίζι Γ, Τσαδήμας Γ (λ), Καραπατής Γ, Μπελούμπασης Γ, Κωνσταντινίδης Λ, Δρανδάκης Α, Γιαννέλης Σ, Παπαθωμόπουλος Θ, Δημουλάς Κ.

Διαιτητές: Κατσιούλης Χ, Θεμελής Μ, Ιατροπούλου Β.Δείτε στιγμιότυπα από τον αγώνα με το φακό του volleynewsthessalias.