//Β΄ Εθνική Ανδρών: Χαλαρή νίκη για την ΕΑΛ

Β΄ Εθνική Ανδρών: Χαλαρή νίκη για την ΕΑΛ

Το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου η ανδρική ομάδα της ΕΑΛ υποδέχτηκε τον Φιλαθλητικό Σύλλογο Λαμίας στην 13η και προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου για το πρωτάθλημα Β΄ Εθνικής ανδρών.

Η ΕΑΛ παίζοντας  χωρίς να φορτσάρει πήρε εύκολα τη νίκη μια και η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανής. Η υπερβολική χαλάρωση όμως έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να κερδίσουν το τρίτο σετ. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι παίζοντας πιο προσεκτικά τελείωσαν το παιχνίδι με τελικό αποτέλεσμα 3-1 σετ.

Αμέσως μετά διεξήχθη ο αγώνας ΑΕΛ-Φθία, παιχνίδι που ενδιέφερε την ΕΑΛ για να μάθει τον αντίπαλο της στη φάση των play off του πρωταθλήματος. Νικήτρια αναδείχθηκε η ΑΕΛ με σκορ 3-2 σετ όπου – εκτός συγκλονιστικού απροόπτου – καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία και θα είναι ο αντίπαλός της στη μάχη για την πρόκριση στα μπαράζ ανόδου.

Τα σετ: 25-9 (17΄), 25-10 (17΄), 19-25 (17΄), 25-6 (15΄).

Ε.Α.Λ.: Μωυσιάδης Α, Μπλατσιώτης Π, Κουτσομάρκος Κ, Ναλετάκης Χ, Γαλάνης Ε (L), Μαντάρας Κ, Μαγκούτης Γ, Καλύβας Α, Σιώμος Ε.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ: Τσιούμας Γ, Καρβούνης Κ, Ζαρκαδάς Γ, Κατρής Ι, Μαυραδάς Κ, Κουτρουμάνος Η, Μιχαλόπουλος Γ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χουλιαρόπουλος Δ, Κατσιούλης Χ, Νταβαρούκα Γ.