//Νίκη στην πρεμιέρα για τους άνδρες

Νίκη στην πρεμιέρα για τους άνδρες

Σημαντική εκτός έδρας νίκη στην πρεμιέρα της Α’ 2 Εθνικής κατηγορίας πέτυχε η ανδρική ομάδα της ΕΑΛ, επικρατώντας της ΑΕΝ Πανοράματος με 1-3 σετ.

Μια νίκη ψυχολογίας, που δίνει το έναυσμα για καλύτερες εμφανίσεις στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΕΑΛ ήταν λίγο “κούμπωμένη” με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να εκμεταλλευτούν τα λάθη της και να έχουν καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ μικρό προβάδισμα 2-3 πόντων. Στο δεύτερο μισό του σετ η διαφορά αυξήθηκε με συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων και καταλήξαμε στο 1-0 με 25-18.

Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, η ΕΑΛ ανέβασε ρυθμό ξεπερνώντας το αρχικό “πάγωμα” και διεκδίκησε το σετ. Από το 10 και μετά άρχισε να χτίζει μικρή διαφορά που κράτησε σε όλη τη διάρκεια του, ως το 21-25 και 1-1.

Το τρίτο σετ κύλησε όπως το δεύτερο  με τη διαφορά ότι οι παίκτες της ΕΑΛ δυσκόλεψαν πιο νωρίς την υποδοχή των γηπεδούχων και επικράτησαν πιο εύκολα με 16-25.

Το τρίτο σετ ήταν συναρπαστικό με τους γηπεδούχους να παλεύουν για την ισοφάριση και τους φιλοξενούμενους να θέλουν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στην κατηγορία. Και πάλι μέχρι το 10 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Εκεί η ΕΑΛ πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων. Όμως σταδιακά η ΑΕΝ ροκανίσει τη διαφορά και πέρασε μπροστά με 19-18. Συνεχόμενη εναλλαγή πόντων ως το 23-23 με την ΕΑΛ να βρίσκει τη δύναμη να ανατρέψει το σκορ και να παίρνει τη νίκη με 23-25 και 1-3 τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΝ Πανοράματος: (Μανιώτης Σ) Πρώιος Ι, Καραμουλάμης Α, Ρέμμος Ι (λ), Τοσμάς Μ, Παπακωνσταντίνου Ε, Σβάρνας Γ, Τσοπάνογλου Κ, Ρότα Ο, Γιαννούλης Γ, Βουτυρίτσας Χ, Αραμπατζής Κ, Χριστοφιλόπουλος Χ (λ), Σβάρνας Ε.

ΕΑ Λάρισας: (Πράπας Λ) Μωυσιάδης Α, Παπατσιμούλης Α, Γερομίχαλος Α, Σιώμος Α, Ματούλας Α, Παπαθανασίου Α, (λ) Ζησόπουλος Θ, Μαγκούτης Γ, Τσέτσιλας Κ, Μπαζιάνας Σ, Σιώμος Ε, Κωνσταντινίδης Κ, Πράπας Χ, Πηλίτσης Π (λ).

Διαιτητές: Μαλακίδης Ι, Τσιούλα Μ, Σιδηρά Σ.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Η βαθμολογία

Στιγμιότυπα του αγώνα:

Το ερχόμενο Σάββατο 5 Νοεμβρίου η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει στον πρώτο της εντός έδρας αγώνα την ομάδα του Μακεδονικού στις 7 το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης.