//Νίκη και θέαμα για την αντρική

Νίκη και θέαμα για την αντρική

Μια ακόμη νίκη σημείωσε η αντρική ομάδα της ΕΑΛ, που αυτή τη φορά συνδύασε το αποτέλεσμα και με πολύ ωραίο θέαμα.

Την Κυριακή το απόγευμα αντιμετώπισε την ΑΕΛ στο κλειστό της Νεάπολης “εκτός έδρας” και από την αρχή του παιχνιδιού έδειξε τις διαθέσεις της.Με το “καλημέρα” οι παίκτες της ΕΑΛ προηγήθηκαν με 0-5 και σιγά σιγά η διαφορά να αυξάνεται και να φτάσει μέχρι και 11 πόντους (17-6) αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να πάρουν γρήγορα τα δύο τάιμ άουτ. Με διαδοχικές αλλαγές όμως κατάφεραν να μειώσουν το ρυθμό των φιλοξενούμενων χωρίς όμως να πετύχουν κάτι παραπάνω και το σετ να λήξει με 19-25.Ίδια σχεδόν εικόνα και στο δεύτερο σετ με τον Ματούλα και το νεαρό Σιώμο να ξεχωρίζουν και να κυριαρχούν στο φιλέ επιθετικά και αμυντικά κυρίως μετά το 7-10 και η διαφορά να παίρνει διαστάσεις ως το τελικό 17-25 και 0-2.Στο τρίτο σετ η ΑΕΛ προσπάθησε να παρακολουθήσει και να μείνει κοντά στο σκορ, όμως μετά το 7-9 ένα ξέσπασμα της ΕΑΛ, εκτόξευσε τη διαφορά στο 8-17 και όλα πήραν το δρόμο τους για το τελικό 16-25 και την τελικά άνετη επικράτηση με 0-3 σετ σε 70 λεπτά.

Από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις για την ομάδα της ΕΑΛ, παρόλο που ο προπονητής Αποστόλης Καλύβας ξεκίνησε με αρκετούς -θεωρητικά- αναπληρωματικούς, κανείς παίκτης δεν υστέρησε, ακόμη και αυτοί που ήρθαν από τον πάγκο ανταποκρίθηκαν παίζοντας εντυπωσιακά και παρουσιάζοντας πλούσιο θέαμα.Τα σετ: 19-25 (20′), 17-25 (30′), 16-25 (20′).

ΑΕΛ: (Καλαθάς Ν), Γρούσπας Π (λ), Βασιλάκος Χ, Τσιώλης Ι, Παπαδόπουλος Ο, Αρχοντής Α, Κοντοκώστας Μ, Αλεξόπουλος Σ, Παπαδημητρίου Ι, Βουτυρίτσας Χ, Μωυσιάδης Β, καβαδίας Π, Φλώρος Π, Τριανταφύλλου Α (λ), Μπρούτσος Α.ΕΑΛ: (Καλύβας Α), Μωυσιάδης Α, Ναλετάκης Χ, Κουτσομάρκος Κ, Ματούλας Α, Γαλάνης Ε (λ), Μούρος Δ, Μαντάρας Κ, Μαγκούτης Γ, Παπαθανασίου Α, Μπαζιάνας Σ, Σιώμος Ε, Πράπας Χ, Πηλίτσης Π (λ).

Διαιτητές: Θεμελής Μ, Κακάτσιου Ε, Πάικου Α.