//Νίκες για άντρες και εφήβους

Νίκες για άντρες και εφήβους

Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους το περασμένο Σαββατοκύριακο οι ομάδες Κ-21 (εφήβων) και ανδρών, εκτός και εντός έδρας αντίστοιχα.

Συγκεκριμένα το Σάββατο η ομάδα εφήβων επικράτησε στα Τρίκαλα της τοπικής Άμιλλας με 3-0 σετ. Χωρίς να πιάσουν ιδιαίτερα καλή απόδοση οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το πρώτο σετ με 17-25 και έβαλαν τη βάση για τη νίκη.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και σε συνδυασμό με τα λάθη των παικτών της ΕΑΛ βρέθηκαν να προηγούνται 7-0. Στη συνέχεια οι Λαρισαίοι αφυπνίστηκαν, σταδιακά μείωσαν, ισοφάρισαν και κατέληξαν να περάσουν μπροστά και να πάρουν και το δεύτερο σετ με όπλο το πολύ καλό σέρβις.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 12-13. Από εκεί και μετά και πάλι το πολύ καλό σέρβις χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και φτάσαμε στο τελικό 16-25 και 0-3 σετ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση μίας ώρας λόγω προηγούμενου αγώνα μπάσκετ.

Τα σετ: 17-25 (20′), 20-25 (24′), 16-25 (21′).

Σ.Φ.Φ.Α. Άμιλλα: (Γούλας Ε.) Ψαρρής Θ, Μπέγας Σ, Πλιάτσικας Ν (L), Ζησόπουλος Θ, Καστρινάκης Α, Κελεπούρης Σ, Πάνος Ε, Πάχος Γ, Τέγος Κ, Ρουμελιώτης (L), Μητάκος Β, Γαλάνης Θ, Χλωρός Χ.

Ε.Α.Λ. (Σκανίκα Μ) Τσέτσιλας Δ, Νταφούλης Α, Παπακωνσταντίνου Μ, Πηλίτσης Π (L), Ρήγας Β, Τσέτσιλας Κ, Παπαθανασίου Α, Τέλιος Α, Σβάρνας Α, Σιώμος Ε, Πράπας Χ, Παπαχρήστος Ο, Ρήγας Σ (L).

Διαιτητές: Αναγνώστου Δ, Ρεντζέλας Κ.

Αποτελέσματα και βαθμολογία 3ης αγωνιστικής:

Συνέχεια είχε η ανδρική ομάδα το απόγευμα της Κυριακής, όπου αντιμετώπισε στο κλειστό της Νεάπολης  την ομάδα του Γ.Σ. Βόλου.

Η ομάδα της ΕΑΛ παρά τις απρόσμενες απουσίες, δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στη φιλότιμη προσπάθεια των παικτών του Βόλου και επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-14 (22′), 25-8 (17′), 25-14 (20′).

Ε.Α.Λ.: (Καλύβας Α.) Μωυσιάδης Α, Κουτσομάρκος Κ, Ναλετάκης Χ, Μαντάρας Κ, Μαγκούτης Γ, Γαλάνης Ε, Σιώμος Ε, Πράπας Χ, Πηλίτσης Π (L).

Γ. Σ. Βόλου: Μιλτιάδης Μ, Μαραγκός Ι (L), Ντελής Α, Κουτσογιάννης Μ, Πετσιμέρης Ν, Κουκουγιάννης Σ, Ιωνάς Δ, Ντελής Δ, Ντελής Η, Τυλιγαδάς Κ, Κανδηλάς Γ, Σουφλής Α (L), Βουλγαρέλης Μ.

Διαιτητές: Μπατσίλα Δ, Κατσιούλης Χ, Λιόρα Ε.