//Κύπελλο Ανδρών ΕΣΠΕΚΕΛ: Νίκη για την ΕΑΛ επί της ΑΕΛ

Κύπελλο Ανδρών ΕΣΠΕΚΕΛ: Νίκη για την ΕΑΛ επί της ΑΕΛ

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ανδρική ομάδα της ΕΑΛ στην πρώτη αγωνιστική ημέρα για το κύπελλο ΕΣΠΕΚΕΛ, επικρατώντας με 3-1 της ΑΕΛ.

Η ΕΑΛ διεκδικεί και το κύπελλο μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος ώστε να πετύχει το νταμπλ, αλλά ταυτόχρονα προετοιμάζεται και για το τουρνουά ανόδου στην Α΄2 Εθνική κατηγορία στις 4-8 Μαΐου με τη συμμετοχή και των ομάδων του Ηρακλή Θεσσαλονίκης, Ερμογένη Ξάνθης, Ερμή Ηγουμενίτσας και του Ήφαιστου Φλώρινας ή της Νίκης Αιγινίου.

Στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής 10/4 στο κλειστό της Νεάπολης οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 3-1 σετ παρά τις απουσίες και τα προβλήματα τραυματισμών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει από την αντίπαλο της ως το 10-10. Σε εκείνο το σημείο, με δυνατά και αποτελεσματικά σέρβις που δυσκόλεψαν την υποδοχή των φιλοξενουμένων, η ΕΑΛ πήρε προβάδισμα έξι πόντων και στη διάρκεια το αύξησε μέχρι και τους οκτώ, κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα αντιστράφηκε, με την ομάδα της ΑΕΛ να προηγείται με μικρή διαφορά τριών πόντων, αφού οι παίκτες της ΕΑΛ αντιμετώπισαν προβλήματα στην υποδοχή και την ανάπτυξη του παιχνιδιού. Κατά τη διάρκεια του σετ η διαφορά έφτασε ως και του πέντε πόντους ως το 15-20. Από το σημείο αυτό οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να ροκανίζουν τη διαφορά με το σκορ να διαμορφώνεται σε 21-23, 25-26, 27-27, 28-28, και στο τελικό 28-30, όπου με έναν ανέλπιστο τρόπο (σε μπλοκ της ΕΑΛ η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του επιθετικού της ΑΕΛ την στιγμή που έπεφτε και κατέληξε στο τερέν των γηπεδούχων) η ΑΕΛ ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ οι κυανέρυθροι μπήκαν με φόρα ξεκινώντας με 9-1, χωρίς να χάσουν το προβάδισμα σε κανένα σημείο και παίζοντας αποτελεσματικά και με ουσία, καθάρισαν το σετ παίρνοντας και πάλι κεφάλι προηγούμενοι με 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ με τη μικρή διαφορά υπέρ των γηπεδούχων μέχρι το 16-13, αλλά με διαδοχικές αποτελεσματικές ενέργειες και σέρβις έφεραν το σκορ στο 19-14, 23-15 και στο τελικό 25-16 που σήμανε και το τέλος του αγώνα με νίκη 3-1 για την ΕΑΛ.

Πολύ καλή η διαιτησία των κυρίων Κατσούλη και Χουλιαρόπουλου.

Τα σετ: 25-18 (25΄), 28-30 (39΄),25-18 (27΄), 25-16 (25΄).

ΕΑΛ: (Σκανίκα Μ) Μωυσιάδης Α, Παπατσιμούλης Π, Ναλετάκης Χ, Ματούλας Α Γαλάνης Ε (λ), Λέζι Γ, Σιώμος Α, Τσέτσιλας Κ, Παπαθανασίου Α, Καλύβας Α, Στασινός Δ, Κωνσταντινίδης Κ, Παπαχρήστος Ο, Πηλίτσης Π (λ).

ΑΕΛ: (Νικητάκης Ν) Αλεξόπουλος Σ, Αρχοντής Α, Γκότοβος Κ, Βουτυρίτσας Χ, Καμπούρης Α (λ), Παπαδόπουλος Ο, Πλατής Ι, Παπακωνσταντίνου Δ, Τσιώλης Ι.

Διαιτητές: Κατσιούλης Χ, Χουλιαρόπουλος Δ, Μήτσιου Α.

Στον άλλο αγώνα του θεσμού η Άμιλλα Τρικάλων επικράτησε εκτός έδρας της Αργώ Βόλου με 3-0 σετ.

Στον αγώνα τηρηθήκαν όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα που προβλέπονται για την πρόληψη της διασποράς του covid-19.

Την προσεχή Κυριακή η ΕΑΛ θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Άμιλλας στο ΔΑΚ Κατσιμήδου στα Τρίκαλα στις 4 το απόγευμα για τη δεύτερη αγωνιστική του κυπέλλου.