//Α΄2 Ανδρών: Νίκη στην Ξάνθη για την 3η αγωνιστική

Α΄2 Ανδρών: Νίκη στην Ξάνθη για την 3η αγωνιστική

Ακόμη μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, πέτυχαν οι άνδρες της ΕΑΛ, αυτή τη φορά στην Ξάνθη επί του τοπικού ΑΣ Ερμογένη.

Οι παίκτες του Λάμπρου Πράπα κατάφεραν να επικρατήσουν πιο εύκολα απ’ ότι αναμενόταν της πολύ καλής και νεανικής ομάδας του Ερμογένη, πραγματοποιώντας το 3 στα 3 στη Β’ ζώνη του πρωταθλήματος της Α’2 Εθνικής κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, και παρά την αντίσταση των γηπεδούχων, προηγήθηκαν με 15-25 φτάνοντας άνετα στην κατάκτηση του πρώτου σετ.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Ερμογένη αντέδρασαν, ανέβασαν την απόδοση τους και πίεσαν για την ισοφάριση.

Η ΕΑΛ βρισκόταν λίγο πίσω με 1-2 πόντους καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ κυνηγώντας το σκορ μέχρι και το 24-22, όπου με μεγάλη ψυχραιμία κατάφερε να το φέρει στο 24-24.

Ακολούθησαν εντυπωσιακές μάχες με συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα με την ΕΑΛ να καταφέρνει να πάρει το σετ με 28- 30.

Το τρίτο σε κύλησε περίπου όπως το πρώτο, με τους Λαρισαίους, ψυχολογικά ανεβασμένους σε σχέση με τους αντιπάλους τους, να επικρατούν με 19-25, να κερδίζουν τους τρεις βαθμούς και να προσθέτουν ακόμη μια νίκη στο ενεργητικό τους.

Άριστη η διαιτησία των κυρίων Κυριανίδη και Παπαβασιλείου.

Τα σετ: 15-25 (22΄), 28-30 (32΄),19-25 (25΄)

ΑΣ Ερμογένης: (Παρασκευόπουλος Δ) Τσαπαρής, Τσούλιας, Μαυρίδης, Τσάτσουλας (λ), Παπαβασιλείου, Ντουντουλάκης, Ρετζέπης, Πολιτίδης, Γρηγοράκης, Ματθαίος, Μαντζουράνης

ΕΑ Λάρισας: (Πράπας Λ.) Μωυσιάδης Α, Παπατσιμούλης Π, Γερομίχαλος Α, Σιώμος Α, Μαντάρας Κ, Τσέτσιλας Κ, Παπαθανασίου Α, Μπαζιάνας Σ, Σιώμος Ε, Κωνσταντινίδης Κ, Πράπας Χ, Πηλίτσης Π (λ).

Διαιτητές: Κυριανίδης Ε, Παπαβασιλείου Ε, Μιχαλιτσούδη Σ.

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Η βαθμολογία:

Επόμενος πολύ κρίσιμος αγώνας για την ΕΑΛ, το Σάββατο 19 Νοεμβρίου στις 6 το απόγευμα, απέναντι στην ενισχυμένη ομάδα του ΑΠΣ Ήφαιστου Φλώρινας.