//Α΄2 Ανδρών: Ήττα για τους άνδρες

Α΄2 Ανδρών: Ήττα για τους άνδρες

Ήττα για τους άνδρες από τον Ήφαιστο Φλώρινας για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’2 Εθνικής κατηγορίας το Σάββατο το απόγευμα.

Στον αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό της Νεάπολης η ομάδα της ΕΑΛ φιλοξένησε τον Ήφαιστο Φλώρινας σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, αλλά αυτή τη φορά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, αφού η ενισχυμένη ομάδα της Φλώρινας επικράτησε με 1-3 σετ.

Το παιχνίδι φάνηκε από την αρχή ότι θα είναι δυνατό, με τις δύο ομάδες να κοντράρονται και να είναι κοντά στο σκορ. Η ΕΑΛ ξεκίνησε με διάθεση και παρά τα λάθη της κατάφερε να δημιουργήσει μια μικρή διαφορά και να επικρατήσει με 25-22.

Αντίθετα στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήραν αυτοί το προβάδισμα εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των παικτών της ΕΑΛ και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση σχετικά εύκολα με 18-25.

Κομβικό ήταν το τρίτο σετ όπου καθόλη τη διάρκεια η γηπεδούχοι δημιούργησαν μικρή διαφορά 2-3 πόντων. Μια ανάσα όμως πριν το τέλος, στο 24-22, η ψυχραιμία και η εμπειρία των παικτών της Φλώρινας υπερίσχυσε, ανέτρεψαν το σκορ και κατέκτησαν το σετ με 25-27 μετά από τρομερές μάχες.

Στο τρίτο σετ και πάλι η ομάδα της Φλώρινας πήρε μικρό προβάδισμα, όμως από το 8-9 και μετά άρχισε να μεγαλώνει τη διαφορά φτάνοντας στο 12-19. Οι παίκτες της ΕΑΛ προσπάθησαν με αντεπίθεση να “μαζέψουν” και να πλησιάσουν στο σκορ, χωρίς όμως θετικό αποτέλεσμα κι έτσι να φτάσουμε στο 21-25 και 1-3 σετ, με την ομάδα της Φλώρινας να αποδρά με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Τα σετ του αγώνα: 25-22 (30΄), 18-25 (20΄), 25-27 (34΄), 21-25 (27΄)

Πολύ καλή η διαιτησία των κυρίων Χλωρού και Βήτα.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Ε.Α. Λάρισας: (Πράπας Λ.) Μωυσιάδης Α, Παπατσιμούλης Α, Γερομίχαλος Α, Ματούλας Α, Παπαθανασίου Α (λ), Ζησόπουλος Θ, Μαντάρας Κ, Μαγκούτης Γ, Τσέτσιλας Κ, Καλύβας Α, Μπαζιάνας Σ, Σιώμος Ε, Πράπας Χ, Πηλίτσης Π (λ).

Α.Π.Σ. Ήφαιστος: (Γκολίτσης) Πηλιοκατέρος Ν, Γρηγοριάδης Κ, Ρεμπούτζιας Α, Καρακασίδης Κ, Γαληρόπουλος Ε, Ιωαννίδης Π, Αντωνιάδης Α (λ), Χρυσάφης Δ, Πετρόπουλος Λ, Παπαζαχαρίας Δ, Τσεμπερίδης Θ (λ).

Διαιτητές: Χλωρός Χ, Βήτας Β, Πάικου Α.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους φιλάθλους – ανάμεσα τους πάρα πολλά παιδιά – που ενίσχυσαν και στήριξαν την ομάδα με το χειροκρότημα τους.

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Επόμενος αγώνας στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής, την Κυριακή 27 Νοεμβρίου η ομάδα της ΕΑΛ θα ταξιδέψει στα Ιωάννινα, όπου θα αντιμετωπίσει τον ουραγό Πανηπειρωτικό.