//Α΄2 Ανδρών: Πρώτη εντός έδρας νίκη και 2 στα 2

Α΄2 Ανδρών: Πρώτη εντός έδρας νίκη και 2 στα 2

Πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια έκαναν οι άνδρες της ΕΑΛ, το Σάββατο το απόγευμα στο κλειστό της Νεάπολης, επί του φιλοξενούμενου Μακεδονικού με 3-0 σετ στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄2 Εθνικής κατηγορίας ανδρών.

Πρόκειται για την πρώτη εντός έδρας και δεύτερη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα που δίνει πολύτιμο βαθμολογικό προβάδισμα για τη συνέχεια.

Οι παίκτες του Λάμπρου Πράπα έπαιξαν συγκεντρωμένα και ήταν αρκετά βελτιωμένοι σε σχέση με τον εκτός έδρας αγώνα της πρεμιέρας, απέδωσαν ωραίο βόλλεϋ και ευχαρίστησαν με το θέαμα που προσέφεραν τους αρκετούς φιλάθλους που παραβρέθηκαν για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι.

Αγωνιστικά, η ομάδα της ΕΑΛ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με σκοπό να επιβληθεί και να μη δώσει το δικαίωμα στον αντίπαλο για κάτι καλό.

Με πολύ καλή αμυντική λειτουργία στην πίσω ζώνη αλλά και πολύ καλά ποσοστά επάνω στο φιλέ, οι επιθέσεις των φιλοξενουμένων περνούσαν με δυσκολία.

Επιθετικά επίσης τα πράγματα πήγαν πολύ καλά, παρά την αντίσταση του Μακεδονικού, που στα δύο πρώτα σετ προσπάθησε να ακολουθήσει την απόδοση των γηπεδούχων, χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Στο τρίτο σετ οι άνδρες της ΕΑΛ ψυχολογικά ανεβασμένοι, με ένα μόνο σετ να υπολείπεται για τη νίκη, προηγήθηκαν σχετικά εύκολα, με θεαματικές ενέργειες, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μη μπορούν να αντιδράσουν και να έρθει η επικράτηση με 3-0 σετ.

Τα σετ του αγώνα: 25-19 (27΄), 25-20 (30΄), 25-15 (20΄)

Ε.Α. Λάρισας: (Πράπας Λ.) Μωυσιάδης Α, Παπατσιμούλης Π, Γερομίχαλος Α, Ματούλας Α, Παπαθανασίου Α (λ), Μαντάρας Κ, Μαγκούτης Γ, Τσέτσιλας Κ, Καλύβας Α, Μπαζιάνας Σ, Σιώμος Ε, Κωνσταντινίδης Κ, Πράπας Χ, Πηλίτσης Π (λ).

Α.Σ. Μακεδονικός: (Μπαμπαλιούτας Λ.) Δημητρίου Σ, Αγγελίδης Τ, Μπατσαράς Ε, Μωραϊτόπουλος Α (λ), Βαρβεσιώτης Π, Αρτακιανός Δ (λ), Κόκκας Σ, Μιχαηλίδης Π, Καριώτης Ι. Κριθαράκης Δ, Καρανταϊδης Γ, Τσανακτσίδης Κ, Ταμοζνικοβ Π, Παπαδόπουλος Ε.

Διαιτητές: Κατσούλης Χ, Μπόλης Ο, Πάικου Α.

Δείτε τι δήλωσαν οι δύο προπονητές μετά το τέλος του αγώνα στο κανάλι μας στο Youtube εδώ.

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Βαθμολογία:

Στο επόμενο παιχνίδι η ΕΑΛ ταξιδεύει στην Ξάνθη όπου θα αντιμετωπίσει τον τοπικό Α.Σ. Ερμογένη, με σκοπό να διεκδικήσει μία ακόμη νίκη.