//ΗΤΤΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ

ΗΤΤΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ

Ένα απολαυστικό παιχνίδι γεμάτο ανατροπές παρακολούθησαν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό του Αλκαζάρ την Κυριακή το απόγευμα. Δυστυχώς όμως δεν συνοδεύτηκε από τη χαρά της νίκης.

Μετά από πολλά χρόνια απουσίας από τις μεγάλες κατηγορίες, η ανδρική ομάδα της Ε.Α.Λ. επέστρεψε Α΄2 Εθνική αντιμετωπίζοντας την ομάδα του Α.Μ.Σ. Νέστωρ από τον οποίο έχασε με 3-2 σετ (19-25 σε 26΄, 21-25 σε 30΄, 25-19 σε 23΄, 26-24 σε 22΄, 11-15 σε 22΄).

Οι παίκτες της ΕΑΛ στον πρώτο τους φετινό αγώνα τα έδωσαν όλα ώστε να καταφέρουν να πάρουν τη νίκη αλλά δεν τα κατάφεραν. Στα δύο πρώτα σετ με αρκετά χαμένα σερβίς και όχι τόσο καλό μπλοκ πήγαιναν σχεδόν πόντο – πόντο με τους αντιπάλους οι οποίοι στο τέλος του 1ου και 2ου σετ κατάφεραν να ξεφύγουν και να τα κατακτήσουν.

Στο 3ο σετ οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν με αποτέλεσμα να το κατακτήσουν να ανέβουν ψυχολογικά και να ξεσηκώσουν τους φιλάθλους. Στη συνέχεια και το επόμενο σετ τα έδωσαν όλα κατακτώντας το με 26-24 παίζοντας εντυπωσιακό βόλλεϊ.

Όλα θα κρινόταν πλέον στο 5ο και τελευταίο σετ. Οι φιλοξενούμενοι παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 5-3 κατάφεραν σιγά – σιγά να κάνουν την ανατροπή και να φτάσουμε στο τελικό 11-15, αφήνοντας στην ΕΑΛ τον 1 πολύτιμο βαθμό.

Συνθέσεις:

Ε.Α.Λάρισας: Τέλιος Λεωνίδας (προπονητής), Ματίκας Κώστας (βοηθός προπονητή) Περουλάκης Γιάννης, Καλύβας Αποστόλης, Μαγκούτης Γιώργος, Ματούλας Θάνος, Ναλετάκης Χάρης, Γαλάνης Λευτέρης (L), Σκαρμούτσος Τάσος, Μαντάρας Κώστας, Ταμπόσης Γιάννης, Δεληγιάννης Τάσος, Γερομίχαλος Θάνος, Σωτηρίου Άγγελος (L).

Α.Μ.Σ. Νέστωρ: Κακκαβάς Στυλιανός (προπονητής) Παπαδόπουλος Αν (βοηθός Προπονητή) Αναστασιάδης Θ, Τσιάρας Κ, Δούρβος Θ, Μπατσαράς Εμμανουήλ, Μαλακίδης Ικ, Μελιδώνης π, Μούρτζιος Π, Μποζίδης Θ, Μωρές πρ, Αποστόλου Δ, Αγγελής Αγ (L), Κουκουλής Αν, Ράπτης Ελ (L).

Διαιτητές: 1ος Κολτσίδας Ευάγγελος, 2ος Παρασκευάς Θεόδωρος, σημειωτής Ιωάννου Κυριακή.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του Γ΄ομίλου (10-11 Οκτωβρίου):

Ε.Α. ΛΑΡΙΣΑΣ – Α.Μ.Σ. ΝΕΣΤΩΡ                                   2-3

Α.Σ. ΓΙΑΝΝΕΝΑ – Α.Σ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ                        1-3

Α.Ο. ΣΕΡΡΩΝ – Μ.Γ.Σ. Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ                   3-1

Γ.Ε. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ   3-2

ΕΝΩΣΗ ΤΟΥΜΠΑΣ – Α.Σ. ΕΛΠΙΣ                                   1-3

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ – Χ.Α.Ν.Θ                                 3-1