//ΠΑΡΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΔΙΠΛΟ

ΠΑΡΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΔΙΠΛΟ

Στην έδρα του ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής αγωνίσθηκε το περασμενο Σάββατο η ΕΑΛ για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄2 Εθνικής κατηγορίας ανδρών.

Το τελικό αποτέλεσμα (3-1 σετ), δεν παρουσιάζει την πραγματική εικόνα του αγώνα, αφού παρά τις απουσίες παικτών, η ΕΑΛ λίγο έλλειψε να κάνει την έκπληξη και να πάρει το παιχνίδι. Με τη βοήθεια όμως των διαιτητών σε καίρια σημεία, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Η ομάδα της ΕΑΛ αγωνίσθηκε ψυχωμένα, με πάθος και σε όλη τη διάρκεια του αγώνα διεκδίκησε τη νίκη. Το πρώτο σετ ανήκει στους γηπεδούχους που το κατέκτησαν με 25-22. Στο δεύτερο σετ η ΕΑΛ δε μπόρεσε να κάνει κάτι καλύτερο από το 25-17. Στο τρίτο σετ τα πράγματα άλλαξαν και χωρίς πρόβλημα η ομάδα της Λάρισας το κέρδισε με 18-25. Οι παίκτες πίστεψαν ότι θα “κλέψουν” τουλάχιστον τον ένα βαθμό από τους γηπεδούχους, όμως οι διαιτητές με 4-5 φαλτσοσφυρίγματα, ευνόησαν την ομάδα της Κομοτηνής με αποτέλεσμα το 25-18 και το τελικό 3-1 σετ.

Μεγάλο κέρδος η καλή εμφάνιση και το πάθος που έδειξαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες της ΕΑΛ, που φανερώνει τη δυνατότητα της ομάδας να παραμείνει στην Α΄2 Εθνική κατηγορία.

Συνθέσεις των ομάδων:

Μ.Γ.Σ.Α.Ε. Κομοτηνής (Τσιακμάκης): Τερζόγλου, Δεληγιαννίδης, Δημόπουλος, Χριστοηλίας, Χατζηβλασίου, Καψαλιάρης, Παπαιωάννου (λ), Παπασπύρου, Βαριεμιτζίδης, Μαζιώτης
Ε.Α.Λάρισας (-): Μαντάρας, Μωυσιάδης, Ματούλας, Σκαρμούτσος, Καλύβας, Ναλετάκης, Σωτηρίου (λ), Δεληγιάννης

Επόμενος αγώνας για την ΕΑΛ είναι την Κυριακή 14/2 στις 5 το απόγευμα με τον Πήγασο Πολίχνης στο κλειστό του Αλκαζάρ.