//Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ: ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΡΓΩ ΜΕ ΚΑΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ: ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΡΓΩ ΜΕ ΚΑΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ανδρική ομάδα της ΕΑΛ επί της Αργώ Βόλου το Σάββατο το απόγευμα.

Σε αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο του 1ου Γυμνασίου, οι γηπεδούχοι επικράτησαν σχετικά εύκολα της ομάδας του Βόλου με 3-1 σετ, χωρίς όμως να ικανοποιήσουν με την απόδοσή τους.

Στο πρώτο σετ παρόλο που η ομάδα της ΕΑΛ προηγήθηκε με μια διαφορά τεσσάρων πόντων, οι παίκτες του Βόλου σταδιακά πλησίασαν στον ένα, αλλά η ΕΑΛ ξαναξέφυγαν. Μέχρι το 21 όμως όπου με απανωτά λάθη έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν, να ισοφαρίσουν σε 24-24, αλλά στο τέλος να πάρουν το σετ με 26-24.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και χωρίς πολλά πολλά  το τελείωσαν με 25-14 σε 17 λεπτά.

Τρίτο σετ και σχεδόν τίποτα δε δούλεψε σωστά για την ΕΑΛ, το σετ πηγαίνει πόντο πόντο σχεδόν μέχρι το 18-19 με αποτέλεσμα με τις κακές ενέργειες ουσιαστικά να χαρίσουν το σετ στους φιλοξενούμενους, που άρχισαν να μπαίνουν και πάλι στο παιχνίδι.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι Λαρισαίοι ανέβασαν την απόδοσή τους, χωρίς όμως να αποφύγουν και πάλι τα λάθη, πήραν από νωρίς προβάδισμα και τελείωσαν το σετ και το παιχνίδι με 25-19.

Παράπονα και από τις δύο ομάδες για τη διαιτησία της κυρίας Ντόκα σε ορισμένες φάσεις.

Συνθέσεις των ομάδων:

ΕΑΛ: Κουτσομάρκος Κ, Μπλατσιώτης Π, Ναλετάκης Χ, Κουτσομάρκος Β, Κούντριας Γ, Νταφούλης Α (L), Γαλάνης Ε (L), Μαγκούτης Γ, Τσέτσιλας Κ, Καλύβας Α, Λάκης Κ, Πράπας Χ, Δαλάκας Χ.

ΑΡΓΩ: (Γεωργουλάς Σ) Βλότσος Ε, Ιτούδης Ε, Φουρκιώτης Κ, Σκευοφύλαξ Γ, Καπλάνης Α, Δρακάκης Ι, Φιλιππίδης Β, Πασχαλίδης Α, Σίμος Ν.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντόκα Κ, Βλάχος Γ, Υφαντή Π.