//ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΕΑΛ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΕΑΛ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ

Πολύ μεγάλη νίκη με 3-1 σετ (24-26, 25-21, 25-22, 25-23) απέναντι στον τέταρτο της βαθμολογίας Μακεδονικό κατάφερε να πάρει η ανδρική ομάδα της ΕΑΛ την Κυριακή το απόγευμα στο κλειστό του Αλκαζάρ στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του Γ΄ ομίλου της Α΄2 Εθνικής κατηγορίας. Νίκη που περισσότερο λειτούργησε ψυχολογικά μετά από τα τελευταία ατυχή αποτελέσματα, αφού παρόλα αυτά η ΕΑΛ παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι κράτησε καθηλωμένους τους θεατές σε όλη τη διάρκειά του, με τις πολύ ωραίες φάσεις και τις συνεχείς εναλλαγές στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα. Έπαιξαν πολύ όμορφο βόλλεϋ αλλά δεν κατάφεραν να κερδίσουν το 1ο σετ, και ο Μακεδονικός το κατέκτησε με 24-26.

Στην αρχή του δεύτερου σετ η ΕΑΛ προηγήθηκε έως και τέσσερις πόντους αλλά σιγά-σιγά οι αντίπαλοι ροκάνισαν τη διαφορά για να ισοφαρίσουν 15-15. Εκεί όμως η ΕΑΛ αντέδρασε και σταδιακά προηγήθηκε ξανά, για να φτάσουμε στο 25-21 και την ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο και τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν σθεναρά αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Έτσι κατέκτησαν το τρίτο και τέταρτο σετ με 25-22 και 25-23 αντίστοιχα.

Πολύ σημαντική βοήθεια υπήρξε και από τους παίκτες που αγωνίσθηκαν αναπληρωματικοί, αφού σε κάθε σημείο που απαιτήθηκε όλοι οι παίκτες ανταποκρίθηκαν δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό.

Οι παίκτες της ΕΑΛ απέδειξαν ότι άδικα βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και με τέτοιες εμφανίσεις όλα είναι δυνατά στη μάχη της παραμονής.

Αξίζει να σημειωθεί η ένθερμη συμπαράσταση των φιλάθλων που ενθάρρυναν και εμψύχωναν ιδιαίτερα στα κρίσιμα σημεία τους παίκτες της ΕΑΛ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ε.Α.Λάρισας: (Τέλιος Λ.), Μωυσιάδης Α, Περουλάκης Ι, Ναλετάκης Χ, Ματούλας Α, Μαντάρας Κ, Μαγκούτης Γ, Μυλωνάς Π, Γαλάνης Ε (L), Σωτηρίου Α (L), Γερομίχαλος Α, Δεληγιάννης Α, Καλύβας Α, Τσούμαρης Ι, Ταμπόσης Ι.

Α.Σ.Μακεδονικός: (Οικονομίδης Γ.), Γκουδελόπουλος Α, Τσακιρίδης Κ, Χατζηπαραδείσης Χ, Παπαζαχαρίας Δ, Παπαδόπουλος Κ, Ρεμπούτσιας Α, Όσσας Γ, Κοντόπουλος Ο.

Η συνέχεια για την ομάδα της Λάρισας είναι τώρα το Σάββατο 6/2 στην Κομοτηνή με την τοπική ομάδα.