//ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΔΡΙΚΗ

ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΔΡΙΚΗ

Την Τρίτη της ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε την Κυριακή η ανδρική ομάδα της ΕΑΛ. Στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της χρονιάς αντιμετώπισε τη Φθία Λαμίας από την οποία και έχασε με 1-3 σετ. Ένας αγώνας που έκρινε την πρώτη θέση του ομίλου στο πρωτάθλημα Β΄ Εθνικής ΕΣΠΕΚΕΛ.

Η ΕΑΛ δε βρέθηκε στην καλύτερη της ημέρα αφού είχε προβλήματα στην υποδοχή και το μπλοκ ήταν αδύναμο. Η έλλειψη του βασικού πασαδόρου της, που τραυματίστηκε πριν από ενάμιση μήνα περίπου, φάνηκε περισσότερο παίζοντας με ένα πολύ δυνατό αντίπαλο.

Από την άλλη η ομάδα της Λαμίας, έδειξε να θέλει το παιχνίδι περισσότερο και με στοχευμένα σερβίς, πολύ καλά στημένο μπλοκ και πολύ καλές επιθέσεις κατάφερε να πάρει το παιχνίδι.

Στο πρώτο σετ και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί πηγαίνοντας πόντο – πόντο ως το 11, με πολύ νευρικότητα αφού χάθηκαν πολλά σερβίς και από τις δύο ομάδες. Στη συνέχεια η Φθία με ένα σερί 4-0 έκανε το 12-16, διαφορά που διατήρησε μέχρι το 21-25.

Το δεύτερο σετ κυμάνθηκε στον ίδιο ρυθμό με τους γηπεδούχους να έχουν την επιπλέον πίεση και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν από νωρίς μια διαφορά τεσσάρων πόντων στο σκορ και με μικρές αυξομειώσεις στη διάρκεια του σετ να φτάσουμε στο τελικό 20-25.

Εκεί όλα τελείωσαν, αφού η ΕΑΛ για να κατακτήσει την πρώτη θέση χρειαζόταν καθαρή νίκη με 3-0 ή 3-1. Έτσι στο τρίτο σετ αφού έμεινε πίσω στο σκορ ως και 6 πόντους κατάφερε να κάνει μια μικρή ανατροπή, να γυρίσει και να κατακτήσει το σετ με 30-28.

Τέταρτο σετ στον ίδιο περίπου ρυθμό με την ΕΑΛ να προσπαθεί να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ αλλά τελικά δεν τα καταφέρνει και φτάνουμε στο τελικό 23-25 και 1-3 σετ.

Οι λιγοστοί (δυστυχώς και πάλι) φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό του Αλκαζάρ παρακολούθησαν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, γεμάτο από δυνατές και εντυπωσιακές φάσεις. Αξίζει να σημειωθεί ότι την ομάδα της Φθία ακολούθησαν και 30 περίπου Λαμιώτες φίλαθλοι.

Για την ΕΑΛ υπολείπεται ένα αναβληθέν παιχνίδι ακόμη, με το Φιλαθλητικό Λαμίας εκτός έδρας, ώστε να ολοκληρωθεί το πρωταθλημα της Β΄Εθνικής Ανδρών ΕΣΠΕΚΕΛ για την περίοδο 2016-2017.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΕΑΛ: (Πράπας Λ.), Μωυσιάδης Α, Περουλάκης Ι, Γούναρης Ν, Ναλετάκης Χ, Κουτσομάρκος Κ, Σκαρμούτσος Α, Χαλιαμπάλιας Ν (L), Μυλωνάς Π, Γαλάνης Ε (L), Μαγκούτης Γ, Τσέτσιλας Κ, Καλύβας Α, Καράνης Ι, Πράπας Χ.

ΦΘΙΑ: (Μακρής Χ), Παπαθωμόπουλος Θ, Αντωνακάκης, Νάτσιος Ν, Πλιάτσικας Κ, Δημουλάς Κ, Μπελούμπασης (L), Ράπτης Γ, Γαληρόπουλος, Μακρής Κ, Κωσταράς Β, Αλεξόπουλος, Γιαννέλης Σ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας Χ, Κατσιούλης Χ, Κυριακατη Α.