//Β΄ Εθνική Ανδρών: Νίκη με 2-3 για την ΕΑΛ στο ντέρμπι της Λάρισας

Β΄ Εθνική Ανδρών: Νίκη με 2-3 για την ΕΑΛ στο ντέρμπι της Λάρισας

Συναρπαστικό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής 30/1 στο κλειστό του Αλκαζάρ όπου η ΕΑΛ αντιμετώπισε εκτός έδρας την ΑΕΛ. Μια αναμέτρηση που δικαιολόγησε απόλυτα τον χαρακτηρισμό του ντέρμπι, με τους λιγοστούς φιλάθλους λόγω των περιοριστικών μέτρων, να απολαμβάνουν για περίπου δυόμιση ώρες τις προσπάθειες των αθλητών των δύο ομάδων, και να βρίσκει νικήτρια την ομάδα της ΕΑΛ με 2-3 σετ μετά από ολική ανατροπή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα της ΕΑΛ μέχρι το 5-6, όμως τα απανωτά λάθη και οι κακές υποδοχές έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 16-6. Κάπου εκεί οι παίκτες της ΕΑΛ αντέδρασαν μαζεύοντας τη διαφορά στο 18-16 και 20-18, όμως δεν ήταν αρκετό και το σετ κατέληξε στην ΑΕΛ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα για τους φιλοξενούμενους ήταν λίγο καλύτερη και οι δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με την ΕΑΛ να έχει μικρή διαφορά ως και τέσσερις πόντους (12-16). Όμως μια κοιλιά των παικτών των κυανέρυθρων καθώς και ο τραυματισμός του Μωυσιάδη, έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά και να επικρατήσουν και πάλι με 25-21 κάνοντας το 2-0.

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, η ΕΑΛ μπήκε με φόρα ξεκινώντας με 0-6 και χωρίς να χάσει το προβάδισμα που έφτασε και στους οκτώ πόντους καθάρισε το τρίτο σετ μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι.

Στο τέταρτο σετ οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 9-8, αλλά με ένα σερί 6-0 οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ και διατηρώντας τη διαφορά επικράτησαν με 21-25 και έφεραν το παιχνίδι στο tie break.

Στο κρισιμότερο σετ του αγώνα η ΕΑΛ έβγαλε την ποιότητα της στο παιχνίδι πήρε από νωρίς διαφορά επτά πόντων 3-10 ώσπου επικράτησε με 8-15 παίρνοντας τη νίκη και τους δύο βαθμούς, με ολική ανατροπή και πετυχαίνοντας την όγδοη νίκη σε ισάριθμους αγώνες.

Με το αποτέλεσμα αυτό παραμένει μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα με διαφορά 10 βαθμών από τη δεύτερη ΑΕΛ που έχει όμως δύο παιχνίδια λιγότερα.

Άριστη η διαιτησία των κυρίων Βήτα και Χλωρού.

Με το τέλος του αγώνα όλοι οι παίκτες της ΕΑΛ ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς κι έτρεξαν να πανηγυρίσουν στον πάγκο μαζί με τον τραυματία Τάσο Μωυσιάδη όπου του αφιέρωσαν τη νίκη.

Τα σετ: 25-21 (33΄), 25-21 (26΄),17-25 (23΄), 21-25 (27΄), 8-15 (16΄).

ΑΕΛ: (Νικητάκης Ν) Αλεξόπουλος Σ, Αρχοντής Α, Γκότοβος Κ, Καβαδίας Π, Καμπούρης Α (λ), Καραγιώργος Χ, Κόκκας Σ (λ), Παπαδόπουλος Ο, Παπακωνσταντίνου Δ, Πλατής Ι, Τριανταφύλλου Α, Τσιώλης Ι.

ΕΑΛ: (Σκανίκα Μ) Μωυσιάδης Α, Παπατσιμούλης Π, Ναλετάκης Χ, Κουτσομάρκος Κ, Ματούλας Α Γαλάνης Ε, Μαντάρας Κ, Τσέτσιλας Κ, Παπαθανασίου Α, Καλύβας Α, Κωνσταντινίδης Κ, Ζαχαρούλης Γ, Πηλίτσης Π.

Διαιτητές: Βήτας Β, Χλωρός Χ, Πάικου Α.