//Νίκες το Σαββατοκύριακο για το ανδρικό τμήμα

Νίκες το Σαββατοκύριακο για το ανδρικό τμήμα

Με δύο νίκες σε δύο παιχνίδια συνέχισαν το Σαββατοκύριακο 2-3 Φεβρουαρίου οι ομάδες του ανδρικού τμήματος.

Την αρχή έκαναν το Σάββατο το απόγευμα στις 5 οι άνδρες όπου αντιμετώπισαν την αντίστοιχη ομάδα του Α.Σ. Δωρίδας στο κλειστό του Αλκαζάρ για την 11η αγωνιστική του Ζ΄ομίλου της Β΄ Εθνικής.

Οι παίκτες της ΕΑΛ δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα απέναντι στους φιλοξενούμενους οι οποίοι βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μία μόλις νίκη. Με απουσίες βασικών παικτών και λόγω της χαμηλής δυναμικότητας του αντιπάλου, ήταν μια καλή ευκαιρία για τον προπονητή της ΕΑΛ Αποστόλη Καλύβα, να δώσει χρόνο συμμετοχής σε νεαρότερους παίκτες.

Τα σετ: 25-22 (20΄), 25-8 (17΄), 25-10 (20΄).

Ε.Α.Λ.: (Καλύβας Α) Κουτσομάρκος Κ, Ναλετάκης Χ, Γαλάνης Ε, Μαγκούτης Γ, Τσέτσιλας Κ, Καλύβας Α, Σιώμος Ε, Δαλάκας Χ, Πηλίτσης Π (L).

Α.Σ. ΔΩΡΙΔΑ: Κατσίμπρας Χ (L), Μάμμαλης Α, Ζάτσε Ε, Σταθόπουλος Ι, Τσόκας Κ, Μαυρογεώργης Σ, Αναστασόπουλος Π, Δημόλας Ν.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βήτας Β, Αθανασόπουλος Α, Πάικου Α.

Το πλήρες πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Τη σκυτάλη πήρε την Κυριακή το απόγευμα στις 5:30 η ομάδα Παίδων, όπου φιλοξένησε στο κλειστό γυμναστήριο του Αλκαζάρ τον Σ.Π.Α. Καρδίτσας για την τρίτη αγωνιστική του Α΄ομίλου πρωταθλήματος Παίδων ΕΣΠΕΚΕΛ.

Η ομάδα της ΕΑΛ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται μέχρι και 10 πόντους (22-12) για να κατακτήσει το 1ο σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ με μια εσωτερική αλλαγή ο προπονητής του ΣΠΑΚ βελτίωσε την απόδοση της ομάδας του, οι παίκτες της ΕΑΛ έκαναν τα εύκολα δύσκολα και οι φιλοξενούμενοι πήραν σημαντικό προβάδισμα 5 πόντων (14-19). Προς το τέλος του σετ η ΕΑΛ προσπάθησε να κάνει την ανατροπή χωρίς όμως να το καταφέρει και να ισοφαριστεί σε 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν το πιο κρίσιμο αλλά και το πιο εντυπωσιακό, καθώς οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ (καμία δεν ξέφυγε πάνω από δύο πόντους). Στο τέλος όμως επικράτησαν οι γηπεδούχοι καθώς βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και να προηγηθούν με 2-1 σετ.

Με κεκτημένη ταχύτητα και όπλο τους το πολύ καλό σερβίς μπήκαν στο τέταρτο σετ οι παίδες της ΕΑΛ και έπαιξαν χωρίς λάθη με αποτέλεσμα να το κατακτήσουν εύκολα και οι αντίπαλοι να μη μπορέσουν να αντιδράσουν.

Γενικά ένα πολύ ωραίο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες διάρκειας μίας ώρας και σαράντα πέντε λεπτών που απόλαυσαν οι φίλαθλοι και των δύο ομάδων.

Τα σετ: 25-18 (27΄), 23-25 (27΄), 25-23 (27΄), 25-17 (25΄).

Ε.Α.Λ.: (Γαλάνης Ε) Αθανασιάς Γ, Τσούτσος Λ, Νταφούλης Α, Πηλίτσης Π (L), Ρήγας Σ, Γερομίχαλος Α, Τσέτσιλας Κ, Παπαθανασίου Α, Τέλιος Α, Σιώμος Ε.

Σ.Π.Α.Κ.: (Παπαγεωργίου Α) Σταμούλης Γ, Ρουμελιώτης Μ, Λαγός Δ, Γεωργίου Η, Μπούσδας Γ, Δρούγος Δ, Φατόλας Ι, Λοϊζος Γ, Καράι Κ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νίκα Μ, Καραβάκα Ε.