//ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΠΟΔΙ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ Η ΠΑΙΔΙΚΗ

ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΠΟΔΙ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ Η ΠΑΙΔΙΚΗ

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στον τελικό του πρωταθλήματος Παίδων ΕΣΠΕΚΕΛ έκανε χθες η ομάδα της ΕΑΛ. Αντιμετωπίζοντας την Άμιλλα Τρικάλων επικράτησε με 3-1 σετ στο κλειστό γυμναστήριο του Αλκαζάρ.

Οι παίκτες της ΕΑΛ μπήκαν στο παιχνίδι νωθρά, κάνοντας αρκετές άστοχες ενέργειες. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ευκαιρία και προηγούνταν συνεχώς με ένα ως τρεις πόντους. Στο 13-13 όμως με ένα σερί 6-0 ξέφυγαν με 13-19. Εκεί οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοσή τους και  άρχισαν να κυνηγούν το σκορ ώστε σταδιακά να μειώνουν τη διαφορά, ισοφαρίζοντας σε 23-23. Δύο πόντοι όμως της ομάδας των Τρικάλων έφεραν το τέλος του σετ κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, βελτίωσαν την απόδοσή τους και πήραν από την αρχή προβάδισμα ως και τέσσερις πόντους, την οποία και διατήρησαν ως το τελικό 25-21 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν αυτό που η ΕΑΛ απέδωσε καλύτερα, χωρίς να δώσει περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα των Τρικάλων για κάτι καλό, κατακτώντας το εύκολα με 25-14.

Τέταρτο σετ και οι δύο ομάδες πηγαίνουν μαζί ως το 9-8. Στο σημείο εκείνο με πολύ καλό σερβίς και μπλοκ οι παίκτες της ΕΑΛ κάνουν ένα σερί 9-0 κάνοντας το 18-9. Σιγά σιγά όμως οι Τρικαλινοί ροκάνισαν τη διαφορά, πλησιάζοντας, χωρίς να καταφέρουν να απειλήσουν και να φτάσουμε στο τελικό 25-21 και 3-1 σετ.

Οι παίκτες της ΕΑΛ, παρά το αρχικό μούδιασμα αντέδρασαν σωστά με αποτέλεσμα να κατακτήσουν το παιχνίδι σχετικά εύκολα.

Με λάθη εκατέρωθεν η διαιτησία, που όμως δεν επηρέασαν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα σετ: 23-25 (30′), 25-21 (30′), 25-14 (23′), 25-21 (33′).

Συνθέσεις:

ΕΑΛ: (Ματίκας Κ.) Σπανός Κ, Αθανασιάς Γ, Νταφούλης Α, Γερομίχαλος Α, Ρήγας Β, Ρήγας Σ, Τσέτσιλας Κ, Παπαθανασίου Α, Σιώμος Ε, Πανταζόπουλος Κ, Πηλίτσης Π (L).

ΑΜΙΛΛΑ: (Γούλας Ε ) Μπέγας Σ (L), Πάνος Ε, Ανδρεόπουλος Σ, Κελεπούρης Σ, Τσιγαρίδες Λ, Μιχαλίτσης Α, Παπαδημητρίου Ε (L), Λιάλος Γ, Πέτσιας Α, Μητάκος Β, Ξάφης Ε, Μιχάλης Ι, Ψαρρής Θ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χαρδαλίδης Ν, Σκορδάρα Α, Πάικου Α.

Ο δεύτερος ημιτελικός που θα κρίνει τη μια ομάδα που θα προκριθεί στον τελικό του πρωταθλήματος, θα διεξαχθεί το Σάββατο 21/4 στο ΕΑΚ Τρικάλων στις 7 το απόγευμα.