//ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ

Ένα παιχνίδι διαφήμιση για το άθλημα έγινε την Κυριακή το απόγευμα στο κλειστό του Αλκαζάρ μεταξύ της Ε.Α.Λάρισας και της Ελπίδας Αμπελοκήπων για το πρωτάθλημα της Α΄2 Εθνικής κατηγορίας ανδρών. Σε ένα παιχνίδι που διήρκησε συνολικά 2 ώρες και 20 λεπτά, η ομάδα της Ε.Α.Λ. σημείωσε την πρώτη της νίκη με 3-2 σετ, στην Α΄2 μετά από 4 αγώνες και έσπασε το αήττητο των φιλοξενούμενων που αξίζει να σημειωθεί ότι βρίσκονται στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Οι δύο ομάδες στο 1ο σετ πήγαιναν πόντο – πόντο εναλλάξ στο σκορ μέχρι το 20-20. Εκεί η Ε.Α.Λ. ξέφυγε με δύο πόντους αλλά η Ελπίδα κατάφερε να κάνει το 22-24. Η Ε.Α.Λ. ισοφάρισε σε 24-24 άλλα τελικά οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το σετ με 24-26.

Στο 2ο σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να πραγματοποιήσουν την πρώτη τους νίκη και κέρδισαν εύκολα το σετ με 25-13, ύστερα από συνεχόμενα δύσκολα σερβίς του Ναλετάκη που πήρε σημαντική διαφορά από την αρχή, κάνοντας έτσι το 1-1. Στη συνέχεια κατέκτησαν και το 3ο σετ με 25-20 φτάνοντας έτσι πιο κοντά στους 3 βαθμούς.

Οι παίκτες της Ελπίδας όμως στην αρχή του 4ου σετ έκαναν ένα σερί 3-0 με την Ε.Α.Λ. να κυνηγάει το σκόρ και σταδιακά αύξησαν τη διαφορά στους 5 πόντους όπου και έληξε το σετ με 20-25.

Στο 5ο σετ έσπασαν καρδιές. Παρόλο που οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι με 4 πόντους οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν και να οδηγηθούμε στο τελικό 17-15, βρίσκοντας την ομάδα της Λάρισας νικήτρια και κατακτώντας τους 2 βαθμούς.

Ήταν μια σημαντική νίκη, κυρίως για ψυχολογικούς αλλά και βαθμολογικούς λόγους που δίνει δύναμη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Παράπονα από το διαιτητικό δίδυμο έχουν και οι δύο ομάδες για λάθος σφυρίγματα, ορισμένα σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού.

Συνθέσεις των ομάδων:

Ε.Α.Λάρισας: Τέλιος Λεωνίδας (προπονητής), Ματίκας Κώστας (βοηθός προπονητή) Περουλάκης Γ, Μωυσιάδης Τ, Καλύβας Α, Μαγκούτης Γ, Ματούλας Θ, Ναλετάκης Χ, Γαλάνης Λ (L), Σκαρμούτσος Τ, Μαντάρας Κ, Ταμπόσης Γ, Δεληγιάννης Τ, Γερομίχαλος Θ, Σωτηρίου Ά (L), Τσούμαρης Γ.

Α.Σ. Ελπίς: Καραβιδόπουλος Γ (προπονητής), Μάμαης Χ. (βοηθός προπονητή) Μπολέτος Γ, Σταυρίδης Β, Παντίρης Ν, Βασιλειάδης Φ, Καραβιδόπουλος Ν, Σαχπατζίδης Γ, Βουλγαρίδης Α, Ταλαμπίρης Φ (L), Ξένος-Καρούμπας Α (L), Βελιχάι Μ, Μπατσαράς κ, Χριστόφας Ν, Σταυρακάκης Α, Καραντάκης Μ.

Διαιτητές: 1ος Κολτσίδας Ευάγγελος, 2ος Παρασκευάς Θεόδωρος, σημειωτής Κολοκοτρώνη Σταυρούλα.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο 7/11

Α.Μ.Σ. ΝΕΣΤΩΡ – ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ                       0-3 (23-25,22-25,19-25)

Α.Σ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ – Μ.Γ.Σ. Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ         3-1 (25-22,25-22,22-25,25-18)

Α.Σ. ΓΙΑΝΝΕΝΑ – Χ.Α.Ν.Θ                                               3-0 (25-23,25-23,25-18)

Α.Ο. ΣΕΡΡΩΝ – Μ.Α.Σ. ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ                          1-3 (20-25,26-28,25-11,21-25)

Γ.Ε. ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ – Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ                 3-0 (28-26,25-17,25-22)

Κυριακή 8/11

Ε.Α. ΛΑΡΙΣΑΣ – Α.Σ. ΕΛΠΙΣ                                             3-2 (24-26, 25-13, 25-20, 20-25, 17-15)