//ΚΕΡΔΙΣΕ ΑΛΛΑ ΧΑΡΙΣΕ ΒΑΘΜΟ

ΚΕΡΔΙΣΕ ΑΛΛΑ ΧΑΡΙΣΕ ΒΑΘΜΟ

Ποδαρικό με νίκη στο 2017 έκανε η ανδρική ομάδα της ΕΑΛ την Κυριακή 29/1 στο κλειστό του Αλκαζάρ. Αντιμετωπίζοντας την Αργώ Βόλου για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β΄ Εθνικής ανδρών, επικράτησε με 3-2 σετ (26-28, 25-20, 23-25, 25-20, 15-10).

Η ΕΑΛ ξεκίνησε ιδανικά στο πρώτο σετ με ένα σερί 6-0. Στη συνέχεια όμως με απανωτά λάθη έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν στο 6-4. Από εκεί και πέρα σε όλο το σετ ήταν μπροστά με 3 ως 5 πόντους μέχρι το 23-18. Μια σειρά λαθών όμως έφερε τους παίκτες του Σπύρου Γεωργουλά στο 24-23 που εκμεταλλεύτηκαν το δώρο, διεκδίκησαν τη νίκη και κατάφεραν να την πάρουν με 26-28.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ήταν καλύτερα για τους γηπεδούχους, αφού χτίζοντας μια διαφορά έξι πόντων (10-4), που έφτασε ως και τους 8 (15-7) και περιορίζοντας τα λάθη επικράτησαν σχετικά εύκολα με 25-20.

Το τρίτο σετ ήταν αντιγραφή του πρώτου. Οι γηπεδούχοι προηγούνταν σε όλη τη διάρκεια του μέχρι και 8 πόντους και όλα έδειχναν ότι θα γίνει το 2-1, αλλά και πάλι με απανωτά λάθη το 21-18 έγινε 23-23 και τελικά 23-25.

Το τέταρτο σετ πήγαινε από την αρχή πόντο πόντο ως το 9-8 ώσπου με ένα ξέσπασμα των παικτών του Λάμπρου Πράπα έγινε το 18-11, για να φτάσουμε στο 25-20 και την ισοφάριση σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ η ΕΑΛ έδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία και από την αρχή πήρε προβάδισμα που σιγά σιγά αυξανόταν για να καταλήξουμε στο τελικό 15-10 και 3-2 σετ.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν με δύο πρόσωπα. Φανερά επηρεασμένοι από την αγωνιστική απραξία λόγω των συνεχόμενων αναβολών (είχαν να αγωνιστούν από τις 3/12/16 με τη Φθία) δε μπόρεσαν να βρουν το ρυθμό τους.

Ο προπονητής Λάμπρος Πράπας χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του, πλην του τραυματία Καράνη που ένιωθε ενοχλήσεις. Έδωσε την ευκαιρία να κάνουν το ντεμπούτο τους με τη φανέλλα της ανδρικής και οι μικροί Λάκης, Τσέτσιλας και Πράπας.

Διακριθέντες για την ομάδα της ΕΑΛ οι Γαλάνης (L) με σχεδόν άριστη υποδοχή και ο Μαγκούτης με πολύ καλό μπλοκ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ε.Α.Λάρισας: (Πράπας Λ.) Μωυσιάδης Α, Περουλάκης Ι, Γούναρης Ν, Ναλετάκης Χ, Ζιούρκας Μ, Σκαρμούτσος Α, Καράνης Ι, Μυλωνάς Π, Γαλάνης Ε, Μαγκούτης Γ, Τσέτσιλας Κ, Καλύβας Α, Λάκης Κ, Πράπας Χ.

Α.Σ. Αργώ: (Γεωργουλάς Σ.) Σδρούλιας Γ, Αναστασιάδης Γ, Σκευοφύλας Γ, Τερνιώτης Α, Ισλαμάι Λ, Βούλγαρης Κ, Ιτούδης Ε, Κόκκας Σ, Κούντριας Γ, Τσιάκαλος Δ, Φουρκιώτης Κ, Φιλιππίδης Β, Πασχαλίδης Α.

Διαιτητές: Χουλιαρόπουλος Δ, Παπαγεωργίου Α, Νταβαρούκα Γ.

Ο επόμενος αγώνας για την ΕΑΛ είναι το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου στο Αλκαζάρ όπου φιλοξενείται από την ΑΕΛ.