//ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΑΝΔΡΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΤΟΥΜΠΑΣ

ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΑΝΔΡΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΤΟΥΜΠΑΣ

Δεν τα κατάφερε η ΕΑΛ να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς απέναντι στην Ένωση Τούμπας και υποχρεώθηκε σε νέα ήττα με 2-3 σετ, σε ένα παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής του Γ΄ ομίλου της Α΄2 Εθνικής κατηγορίας βόλλεϊ ανδρών.

Την Κυριακή 6 Δεκεμβρίου στις 6:30 το απόγευμα η ΕΑΛ αντιμετώπισε την ΜΕΝΤ σε ένα κρίσιμο για τη βαθμολογική συνέχεια παιχνίδι, στο κλειστό του Αλκαζάρ.

Η ομάδα της Λάρισας ξεκίνησε καλά τον αγώνα, κερδίζοντας το πρώτο σετ με 25-22, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πολύ βελτιωμένοι σε σχέση με άλλα παιχνίδια – μετά και την αλλαγή προπονητή. Έτσι στο δεύτερο σετ επικράτησαν με 16-25 αφού οι γηπεδούχοι έπεσαν σε απόδοση.

Στο τρίτο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τη ΜΕΝΤ να έχει μικρό προβάδισμα 2-3 πόντων  σε όλη τη διάρκειά του μέχρι το 23-23, ώσπου η ΕΑΛ με σωστά σερβίς και πολύ καλά και εντυπωσιακά μπλοκ κατάφερε και κέρδισε με 27-25.

Στο τέταρτο σετ, ορισμένα λάθη των γηπεδούχων τους στοίχισαν με αποτέλεσμα να μείνουν λίγο πίσω στο σκορ και κατά τη διάρκεια του σετ η διαφορά μεγάλωσε για να φτάσουμε στο τελικό 20-25.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ η ΕΑΛ μπήκε αποφασισμένη να κερδίσει το παιχνίδι και έφτασε να προηγηθεί με 10-6. Εκεί όμως η ομάδα της Λάρισας κόλλησε με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 14-14. Ένα τραγικό όμως λάθος του πρώτου διαιτητή – που σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν άριστος – (σφύριξε στην ΕΑΛ τέσσερις μπαλιές) έδωσε το δικαίωμα στην ΜΕΝΤ να περάσει μπροστά με 14-15 για πρώτη φορά στο σετ και στην επόμενη φάση να κάνει το τελικό 14-16.

Η συνέχεια για την ομάδα της Λάρισας είναι τώρα στις 12/12 σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι στην Αλεξανδρούπολη με την τοπική ΓΕΑ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΕΑΛ: (Τέλιος Λ.), Μωυσιάδης Α, Περουλάκης Ι, Ναλετάκης Χ, Ματούλας Α, Γερομίχαλος Α, Μαντάρας Κ, Μαγκούτης Γ, Δεληγιάννης Α, Ταμπόσης Ι, Μυλωνάς Π, Γαλάνης Ε (L), Σωτηρίου Α (L).

ΜΕΝΤ: (Μπρουκς Μ.), Γεωργιάδης Ι, Μουράτης Δ, Αντωνίου Π-Κ, Πολιτίδης Χ, Κολτσιάκης Γ, Αντωνιάδης Α (L), Μωυσίδης Γ, Κουτσονίκας Γ, Κουρτίδης Σ, Χριστοφορίδης Μ, Βεκρής Α, Τσάρας Α.

Διαιτητές/Σημειωτής: Κολτσίδας Ε, Παρασκευάς Θ, Ιατροπούλου Β.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

ΑΜΣ Νέστωρ – ΑΠΣ Αίας Ευόσμου          3-2 (21-25, 23-25, 25-23, 25-20, 15-12)

ΑΣ Μακεδονικός – ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου       3-2 (19-25, 25-23, 25-21, 16-25, 15-9)

ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής – ΧΑΝΘ                     3-2 (20-25, 25-27, 25-18, 25-19, 18-16)

Πήγασος Πολίχνης – ΑΣ Ελπίς                 2-3 (25-20, 21-25, 12-25, 25-19, 8-15)

ΑΣ Γιάννενα – ΓΕ Αλεξανδρούπολης         3-1 (25-14, 20-25, 25-19, 25-22)

ΕΑ Λάρισας – Ένωση Τούμπας                2-3 (25-22, 16-25, 27-25, 20-25, 14-16)