//ΕΧΑΣΑΝ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ

ΕΧΑΣΑΝ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ

ην ήττα με 3-0 σετ (25-20, 25-17, 25-23) από το Μακεδονικό γνώρισε η ανδρική ομάδα βόλλεϊ της ΕΑΛ το περασμένο Σάββατο στη Θεσσαλονίκη.

Η ΕΑΛ δεν ικανοποίησε με την απόδοσή της από το τέλος του 1ου σετ. Στο ξεκίνημα του αγώνα προηγήθηκε με δύο πόντους και οι γηπεδούχοι ακολουθούσαν. Υπήρξαν συχνές εναλλαγές στο σκορ με μικρές διαφορές μέχρι το 20-20, όπου η ΕΑΛ με συνεχόμενα λάθη και οι γηπεδούχοι με μεγαλύτερη ψυχραιμία έκαναν το 1-0.

Στο 2ο σετ ο Μακεδονικός μπήκε στο παιχνίδι με καλύτερη ψυχολογία αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν κυνηγώντας το σκορ που σιγά σιγά διευρυνόταν με αποτέλεσμα να τελειώσει με 25-17.

Το 3ο σετ ήταν και το δυνατότερο. Οι άνδρες της ΕΑΛ προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή σε 2-1 κάτι που όμως δεν κατάφεραν αφού και η τύχη τους γύρισε την πλάτη σε δύο κρίσιμες φάσεις αφού η μπάλα στην κυριολεξία “παρα τρίχα” δεν ακούμπησε στην οροφή του γηπέδου έπειτα από αμυνες των γηπεδούχων.

Παίκτες και προπονητές έχουν ήδη αφήσει πίσω τους την ήττα του Σαββάτου και προετοιμάζονται για το εντός έδρας παιχνίδι της Κυριακής με την Μ.Γ.Σ. Α.Ε. Κομοτηνής.